Zamknij mobilną wersję WCAG

Szkoły prowadzone przez Powiat Leżajski otrzymały sprzęt komputerowy

Powiat Leżajski będący organem prowadzącym dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Leżajsku, Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku i Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku otrzymał kolejną partię sprzętu komputerowego zakupionego w ramach projektu „Zestawy narzędzi informatycznych na potrzeby prowadzenia lekcji zdalnych lub hybrydowych dostarczone szkołom zawodowym i instytucjom kształcenia ogólnego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej – NextGenerationEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy  i  Zwiększania Odporności (KPO).

Do szkół trafiło 39 zestawów do nauczania zdalnego, każdy składający się z następujących elementów: tablet piórkowy (graficzny) bez ekranu, słuchawki z mikrofonem, mikrofon ze stacją do zbierania dźwięku z sali, kamera, statyw wysoki, HUB USB.

Przedsięwzięcie koncentrujące się na osiągnięciu wskaźnika C12L, zakłada wyposażenie co najmniej 100 000 sal lekcyjnych w szkołach zawodowych oraz instytucjach kształcenia ogólnego w nowoczesne narzędzia informatyczne (urządzenia peryferyjne oraz mobilne, z wyłączeniem laptopów) umożliwiające prowadzenie zajęć dydaktycznych w formule zdalnej. Dystrybucja sprzętu odbywa się zgodnie z wykazem jednostek edukacyjnych wskazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Program: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności
Działanie: C2.2.1 pn. „Wyposażenie szkół/instytucji w odpowiednie urządzenia i infrastrukturę ICT w celu poprawy ogólnej wydajności systemów edukacji”
Kwota dofinansowania z UE: 99 408 735,28 zł

Wykaz szkół, które otrzymały zestaw do nauczania zdalnego:

Lp.

Nazwa szkoły

Rodzaj sprzętu

Zestaw do nauczania zdalnego

Ilość

Wartość

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Leżajsku

1.Szkoła Podstawowa Nr  5  Specjalna w Leżajsku22 437,86 zł
2.Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna Nr 2 w Leżajsku11 218,93 zł
3.Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Leżajsku11 218,93 zł

Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku

1.Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Leżajsku1315 846,09 zł
2.Technikum Nr 2 w Leżajsku7 8 532,51 zł

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku

1.Technikum Nr 1 w Leżajsku44 875,72 zł
2.Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Leżajsku1113 408,23 zł
Razem3947 538,27 zł

Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy
na podstawie umowy nieodpłatnego przekazania sprzętu NR C12L/14106/2025 z dnia 07 listopada 2025 roku.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

 

„Mój świat w ferii barw” – wystawa malarstwa Ewy Kazak w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na wystawę malarstwa Ewy Kazak, mieszkanki Brzózy Królewskiej, która od lat realizuje swoje artystyczne pasje, dzieląc się z odbiorcami własną wrażliwością i zamiłowaniem do piękna.

Zanim sięgnęła po pędzel, swoje emocje i refleksje wyrażała w poezji. Jest autorką wydanego tomiku wierszy, a twórczość literacka stała się dla niej pierwszą drogą artystycznej ekspresji. Z czasem jej uwagę przyciągnęło malarstwo. Początkowe próby wykonywane farbami plakatowymi ustąpiły miejsca farbom akrylowym, które pozwoliły jej w pełni rozwinąć zamiłowanie do intensywnych barw i swobodnej gry kolorem.

Jak sama przyznaje, zdolności artystyczne odziedziczyła po ojcu, jednak talent ten odkryła i rozwinęła dopiero w późniejszym okresie życia. Powstałe prace są efektem tej twórczej drogi – pełnej pasji, wyobraźni i nieustannego poszukiwania własnego języka artystycznego.

 „Mój świat w feerii barw” ukazuje świat widziany oczami autorki – pełen kolorów, emocji i osobistych inspiracji.

Wystawa prezentowana będzie do 31 sierpnia br. w przestrzeni wystawienniczej I piętra budynku głównego Muzeum Ziemi Leżajskiej.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

21 klubów karate z całej Polski na X Jubileuszowym Turnieju Tataria Cup 2026

6 czerwca, w Nowej Sarzynie odbył się X Jubileuszowy Turniej Tataria Cup 2026, którego gospodarzem był Leżajski Klub Karate Kyokushin.

Tegoroczna edycja zgromadziła 286 zawodników reprezentujących 21 klubów karate kontaktowego z całej Polski. W zawodach uczestniczyły: Bielski Klub Kyokushin Karate, Fighters Dojo, Karate Kyokushin Bircza, Karate Kyokushin Byakko Dydnia, Karate Kyokushin Orły, Klub Karate „Trójka” Sandomierz, Klub Karate Kyokushin Ropczyce, Klub Kyokushin Karate im. Masutatsu Oyamy z Wrocławia, Klub Sportów Walki Kyokushin, Klub Sportowy Budokai Lublin, Klub Sportowy Prestige Rzeszów, Klub Sztuk Walki Chikara z Wadowic, KSW Bushi z Józefowa pod Warszawą , Leżajski Klub Kyokushin Karate, Ostrowski Klub Karate Kyokushinkai, Przemyski Klub Karate Kyokushin, Sanocki Klub Karate, UKS Karate Kyokushin Czarna Pantera, UKS Kyokushin Karate w Brzostku, UKS Pancerni z Warszawy oraz UKS Młode Lwy.

Oficjalnego otwarcia jubileuszowego turnieju dokonał shihan Dariusz Burda 6 Dan, który przywitał wszystkich zawodników, trenerów, sędziów, rodziców i gości zgromadzonych na hali MOSiR w Nowej Sarzynie.

Niezwykłą oprawę ceremonii otwarcia zapewnił sensei Adam, który zaprezentował pokaz gry na japońskim bębnie taiko. Potężne brzmienie instrumentu, nawiązujące do rytmu serca wojownika przed walką, nadało uroczystości wyjątkowy charakter i podkreśliło ducha karate kyokushin.

Funkcję Sędziego Głównego Turnieju pełnił shihan Ryszard Makara z Przemyśla, natomiast funkcję Sędziego Technicznego pełnił sensei Tomasz Ciżyński z Sandomierza. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał zespół doświadczonych sędziów.

Podczas jubileuszowej edycji Tataria Cup zawodnicy rywalizowali o wyjątkowe puchary, medale i nagrody przygotowane specjalnie na dziesiątą edycję turnieju. W trakcie ceremonii otwarcia wszyscy sędziowie otrzymali okolicznościowe medale pamiątkowe w podziękowaniu za ich wkład w rozwój karate i pracę na rzecz środowiska Kyokushin.

Reprezentanci Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate po raz kolejny pokazali charakter, wolę walki oraz ducha Kyokushin, zdobywając liczne miejsca na podium w konkurencji kumite:

I miejsce
– Nina Stopyra
– Jakub Woźny

II miejsce
– Zuzanna Wala
– Nadia Siuzdak
– Sebastian Siuzdak
– Sylwester Sieńko
– Lena Woźny
– Dariusz Bujek
– Patrycja Kręcidło

III miejsce
– Arkadiusz Kędziora
– Radosław Kępa
– Kacper Łata
– Jakub Serkis.

_____

LKKK dziękuje wszystkim zawodnikom, którzy reprezentowali klub podczas jubileuszowej edycji Tataria Cup. Niezależnie od zajętego miejsca każdy zasługuje na słowa uznania za odwagę, determinację, ciężką pracę na treningach oraz godne reprezentowanie barw klubu.

Leżajski Klub Karate Kyokushin dziękuje również trenerom, rodzicom oraz wszystkim osobom wspierającym zawodników.

Wyrazy wdzięczności kieruje także do: wszystkich klubów za udział w turnieju, władz samorządowych za wsparcie wydarzenia, sponsorów i partnerów za okazaną pomoc, a do wolontariuszy i obsługi technicznej za ogrom pracy wykonanej podczas przygotowania i realizacji zawodów.

Więcej informacji na www.karatelezajsk.pl

 

LKKK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Konwent wójtów, burmistrzów i starosty leżajskiego

9 czerwca odbył się konwent wójtów, burmistrzów i starosty leżajskiego. Obok samorządowców, w spotkaniu wziął udział p.o. I zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku nadkom. Paweł Rogala.

Podczas spotkania uczestnicy rozmawiali na temat transportu zbiorowego na terenie powiatu, a także o sytuacji PKS Leżajsk. Ponadto zapoznali się z wnioskiem Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku w sprawie przeznaczenia środków samorządowych uzyskanych wcześniej na zakup samochodu.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Powiat Leżajski podpisał umowę na przebudowę odcinka drogi powiatowej nr 1240R Wola Zarczycka – Nowa Sarzyna

 9 czerwca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Leżajsku została podpisana umowa na przebudowę odcinka drogi powiatowej nr 1240R Wola Zarczycka – Nowa Sarzyna od km 0+760 do km 4+070.

Wykonawcą inwestycji będzie firma PBI Infrastruktura S.A. z siedzibą w Kraśniku.

Podczas podpisania umowy Powiat Leżajski reprezentowali Starosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Wicestarosta Lucjan Czenczek, zaś wykonawcę – dyrektor techniczny Paweł Woźnica.

Podstawowy zakres robót budowlanych do wykonania w ramach przebudowy to m.in.:
– poszerzenie jezdni do wymaganej szerokość pasa ruchu i budowę utwardzonych poboczy,
– wzmocnienie konstrukcji jezdni dla KR3,
– wykonanie nawierzchni na jezdni i utwardzonym poboczu,
– usprawnienie odwodnienia poprzez przebudowę przepustów pod jezdnią i zjazdami oraz renowację rowów przydrożnych,
– wykonanie oznakowania poziomego oraz montaż znaków pionowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

Całkowita wartość zadania to 6 623 465,73 zł. Inwestycja realizowana jest przy współfinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – kwota dofinansowania to 3 974 079,44 zł, natomiast środki własne Powiatu Leżajskiego i Miasta i Gminy Nowa Sarzyna w proporcji 50/50 wyniosły 2 649 386,29 zł.

Termin realizacji zadania wynosi 16 miesięcy od daty zawarcia umowy.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Zarząd Powiatu uznał za celową realizację zadań publicznych

Zarząd Powiatu Leżajskiego uznał za celową realizację zadań publicznych pn.:

– „Rozwój zainteresowań sportowych wśród dzieci i młodzieży poprzez udział w treningach i meczach piłki nożnej organizowanych przez PUKS „Przemiana Azalia” – zadanie realizowane przez Parafialny Uczniowski Klub Sportowy ,,Przemiana – Azalia” w Woli Zarczyckiej,

– „Ogólnopolskie Kwalifikacje do Finału Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Władania Bronią Konno” – zadanie realizowane przez Oddział Kawalerii Ochotniczej ,,Wierzawice” w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego,

–  „Wieczory ze świętą Anną” – zadanie realizowane przez Stowarzyszenie Jeden dla Drugiego z Grodziska Dolnego.

X edycja młodzieżowego turnieju karate kontaktowego Tataria Cup

6 czerwca 2026 r. w hali MOSiR w Nowej Sarzynie przy ul. Konopnickiej 2 odbędzie się jubileuszowa, X edycja młodzieżowego turnieju karate kontaktowego Tataria Cup.

Swój udział w zawodach potwierdziło już 304 zawodników reprezentujących 21 klubów karate kontaktowego z całej Polski, co zapowiada wysoki poziom sportowej rywalizacji i wiele emocjonujących pojedynków.

Funkcję sędziego głównego turnieju pełnić będzie shihan Ryszard Makara z Przemyśla, natomiast sędzią technicznym będzie Sensei Tomasz Ciżyński z Sandomierza.

W programie zawodów przewidziano:
– konkurencje kata i kumite dla dzieci i młodzieży,
– konkurencję kumite do 13. roku życia w specjalnej kategorii dla debiutantów – „Świeżaków”, stworzoną z myślą o zawodnikach stawiających pierwsze kroki na turniejowych matach.

X Tataria Cup to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także doskonała okazja do zdobywania doświadczenia, nawiązywania nowych znajomości oraz promowania wartości karate wśród najmłodszych adeptów tej sztuki walki.

Serdecznie zapraszamy zawodników, trenerów, rodziców i kibiców do wspólnego przeżywania sportowych emocji podczas jubileuszowej edycji Tataria Cup 2026.

LKKK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Zapisy do III edycji turnieju Z Orlika na Stadion przedłużone do końca czerwca

Kilka tysięcy drużyn zarejestrowało się już do trzeciej edycji turnieju Z Orlika na Stadion – największego projektu piłkarskiego dla młodzieży w Polsce. Zapisy do turnieju przedłużone zostają do końca czerwca – by dać jak największej liczbie uczestników szansę walki o finał na wielkim piłkarskim stadionie. Gorąco zachęcają do tego piłkarscy ambasadorzy turnieju – m.in. Jakub Kamiński i Szymon Marciniak.

Turniej Z Orlika na Stadion to od trzech lat jeden z najważniejszych projektów piłkarskich w kraju. W poprzedniej edycji odbyło się ok. 2,7 tysiąca lokalnych turniejów, w których wzięło udział ok. 72 tysiące dzieci. Reprezentowały one ponad 8 tysięcy drużyn.

Do rejestracji w turnieju zachęcają znani piłkarscy ambasadorzy – reprezentant Polski i piłkarz FC Koeln Jakub Kamiński, sędzia międzynarodowy Szymon Marciniak, Damian Bąbol, Grzegorz Jędrzejewski „Gabor”, Kacper Misztal „Qesek”, Kamil Frąckowiak „Kamcio” i inni.

Celem projektu jest promowanie aktywności fizycznej młodzieży, w szczególności na piłkarskich Orlikach w całej Polsce. Rozgrywki odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: U-13, U-14 i U-15. Z myślą o wyrównaniu szans, rywalizacja toczy się w dwóch ścieżkach: Junior (dedykowana szkołom i drużynom amatorskim) oraz Junior Pro (skierowana do klubów i szkółek piłkarskich).

Zgłoszenia drużyn przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej projektu.

Fundacja Orły Sportu

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Fundacja Orły Sportu

Młodzież debatowała o rozwoju przedsiębiorczości

21 maja, w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe zorganizowane przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach projektu „Młodzi dla Przedsiębiorczości”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Leżajski Zdzisław Leśko.

Celem wydarzenia było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie przedsiębiorczości i prawa gospodarczego oraz wzmocnienie ich zaangażowania obywatelskiego. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z założeniami projektu, a także wzięli udział w szkoleniu i debacie pt. Podkarpackie Rozmowy: Porozmawiajmy o Przedsiębiorczości.

Istotnym elementem wydarzenia była praca w grupach, podczas której młodzież formułowała postulaty dotyczące rozwoju przedsiębiorczości na poziomie lokalnym i regionalnym.

Uczestnicy wysoko ocenili zarówno tematykę spotkania, jak i możliwość aktywnego udziału w dyskusji. Wydarzenie zakończyło się ewaluacją, która potwierdziła duże zainteresowanie dalszym udziałem w projekcie.

Projekt „Młodzi dla Przedsiębiorczości” ma na celu wzmacnianie kompetencji młodzieży oraz tworzenie przestrzeni do dialogu pomiędzy młodymi ludźmi, a instytucjami publicznymi.

FMO

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Powiat Leżajski uzyskał dofinansowanie na remont zabytkowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach-Mołyniach

20 maja br. została zawarta umowa pomiędzy Powiatem Leżajskim a Województwem Podkarpackim – Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie na dofinansowanie remontu zabytkowego budynku Domu Pomocy Społecznej w Piskorowicach-Mołyniach.

Dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Podkarpackiego, wynosi:
– w 2026 r. – 1 138 183,00 zł, przy wkładzie własnym Powiatu Leżajskiego w wysokości 1 138 184,93 zł (wartość zadania na 2026 r.: 2 276 367,93 zł),
– w 2027 r. – 1 137 910,00 zł, przy wkładzie własnym Powiatu Leżajskiego w kwocie 1 137 911,00 zł (wartość zadania na 2027 r.: 2 275 821, zł).
Łączna wartość zadania na lata 2026-2027  wynosi 4 552 188,93 zł.

Umowę w imieniu Powiatu Leżajskiego podpisali Starosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Wicestarosta Lucjan Czenczek, przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Jolanty Marciniak. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie reprezentował Jerzy Jeczmienionka, dyrektor ośrodka.

Zakres planowanych prac obejmuje m.in. wykonanie nowego dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont posadzek oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy warunków pobytu mieszkańców oraz zwiększenia efektywności energetycznej obiektu.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. ROPS

Kurier Powiatowy 5/2026

Zapraszamy do lektury majowego wydania „Kuriera Powiatowego”. W numerze m.in. Leżajskie Targi Pracy, tekst Romana Federkiewicza „W hołdzie żołnierzom II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych z naszego regionu, walczących m.in. pod Monte Cassino”, kalendarz imprez kulturalnych i sportowych, relacja Ireneusza Wołka z Omanu, cz. 1.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi w Leżajsku

16 maja, w Leżajsku, odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Wojowników Maryi, które miało charakter rodzinny. W wydarzeniu, obok pielgrzymów z całej Polski, na zaproszenie organizatorów udział wzięły również władze samorządowe z terenu powiatu leżajskiego.

Podczas spotkania została odprawiona msza św., której przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio. Zanim rozpoczęło się nabożeństwo, ulicą Mickiewicza z rynku pod mury leżajskiego sanktuarium przeszła procesja różańcowa, a wierni modlili się w intencji mieszkańców Leżajska.

Gośćmi spotkania byli m.in. kustosz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie ks. Józef Niżnik i ks. dr Witold Burda, którzy wygłosili dla zgromadzonych tematyczne prelekcje.

Obok czasu przeznaczonego na modlitwę znalazł się również czas na integrację, podczas którego Wojownicy Maryi i ich rodziny mieli zapewnione atrakcje kulinarne, rekreacyjne i ruchowe. Nie zabrakło stoisk z wydawnictwami i dewocjonaliami.

Organizatorzy szacują, że w sobotnim spotkaniu wzięło udział około 4500 pielgrzymów.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Dawid Wiech

Program Ogólnopolskiego Spotkania Formacyjnego Wojowników Maryi w Leżajsku

16 maja, w Leżajsku odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Formacyjne Wojowników Maryi. Program wydarzenia:
– 09:30  Zbiórka na Rynku w Leżajsku
– 09:35  Rozpoczęcie procesji 40min 2,4km
– 10:20  Przygotowanie do Eucharystii
– 10:30  Eucharystia – bp Krzysztof Chudzio
– 12:00  Konferencja św. Andrzej Bobola – ks. Józef Niźnik.
– 12:30  Ogłoszenia ks. Andrzej / Koordynator
– 12:50  „Pasowanie” – ks. Marcin Sitek Kustosz sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu
– 13:00  Przerwa
– 14:30  Rodzina Ulmów – ks. Witold Burda
– 15:00  Koronka do Bożego Miłosierdzia
– 15:20  Adoracja Pana Jezusa
– 16:00  Zakończenie.

Zaproszenia na spotkanie:
– oficjalne WM: https://youtu.be/VmRLx0MFLYo?is=lHgkD1kaFaWPM9Pk
– o.Klaudiusz Baran: https://youtu.be/FM3Ea2A50TE
– bp Krzysztof Chudzio: https://www.youtube.com/watch?v=8eaAgN_YzxA
– ks. Józef Niźnik: https://www.youtube.com/watch?v=Tmi418j5wRg
– ks. Witold Burda: https://youtu.be/IfsQSBQTC68?si=Hqw177yWI7avhfb0

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Nowe rozporządzenie Wojewody Podkarpackiego dotyczące wysoce zjadliwej grypy ptaków

7 maja 2026 roku zostało opublikowane rozporządzenie Wojewody Podkarpackiego nr 11/2026, w sprawie uchylenia rozporządzenia Nr 5/2026 w sprawie wprowadzenia środków zmniejszających ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób na terenie województwa podkarpackiego. Treść rozporządzenia znajduje się w pliku do pobrania poniżej.

PUW w Rzeszowie

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka