Zamknij mobilną wersję WCAG

Questy

Questing to nowoczesna forma turystyki, która już od ponad dekady znajduje coraz większe rzesze zwolenników, preferujących tylko taką formę poznawania atrakcyjnych miejsc. Jest to rodzaj bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej i polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym. Powiat Leżajski posiada obecnie cztery questy.

Quest pieszy „W Leżajsku na piasku, objawiła się przy lasku, Matka Boska Marya…”, nawiązuje do obecności Bożogrobców w Leżajsku i wiedzie od klasztoru do rynku. Czas przejścia questu to około 50 min.

Bohaterką drugiego questu pieszego pt. „Los rzucony na stos” jest leżajska mieszczka Mielczarkowa, potocznie zwana „czarownicą z Leżajska”, którą za dobre serce spotkał okrutny los. Czas przejścia questu to około 1 godzina.

Trzeci quest pieszy nawiązuje do tajemniczego zabójstwa młodej mieszkanki Leżajska Marii Jaroszówny, wnuczki znanego leżajskiego rejenta Alfreda Jossego. Czas przejścia questu to około 1 godzina.

Motywem przewodnim questu rowerowego „Na tropie wielokulturowości”, jest, jak sama nazwa wskazuje, wielokulturowość ziemi leżajskiej, zamieszkałej niegdyś przez trzy nacje: Polaków, Żydów i Rusinów. Trasa questu liczy 30 km i prowadzi obok kościołów, cerkiewek oraz ohelu cadyka Elimelecha. Czas przejazdu trasy to 2-3 h.

Questy w wersji pdf znajdują się do pobrania poniżej. Są one dostępne również w wersji papierowej w następujących jednostkach:

  • Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Leżajsku,
  • Muzeum Ziemi Leżajskiej,
  • Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Leżajsku,
  • Gminny Ośrodek Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Kuryłówce.

Dołączone pliki

W Leżajsku na piasku objawiła się przy lasku Matka Boska Marya - quest pieszy ZOBACZ
Na tropie wielokulturowości - quest rowerowy ZOBACZ
Los rzucony na stos - quest pieszy ZOBACZ
Tajemnicze zabójstwo w biały dzień - quest pieszy ZOBACZ
O tym, co szablą wojował i od szabli zginął - quest pieszy ZOBACZ
O tym, co starostwem leżajskim władał i z diabłem się nie układał - quest pieszy ZOBACZ