KARTA INFORMACYJNA DLA USŁUGI
Starostwo Powiatowe
ul. Kopernika 8
37-300 Leżajsk
tel. (17) 240-45-00 fax 240-45-09 (patrz również pkt 3)
www.starostwo.lezajsk.pl → jak załatwić sprawę
1. NAZWA USŁUGI:
Przygotowanie dokumentacji do sprzedaży, zamiany lub darowizny nieruchomości.
2. PODSTAWA PRAWNA:
- Uchwała nr XXX/144/2016 z dnia 31 sierpnia 2016r. w sprawie zasad gospodarowania mieniem Powiatu Leżajskiego w związku z art. 12 pkt 8 lit.”a” ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym /t. j. Dz.U. z 2024r. poz. 107 ze zm./.
- Ustawa z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami / t. j. Dz. U. z 2024r. poz. 1145 ze zm./.
- Ustawa z dnia 10 maja 2018r. – o ochronie danych osobowych /t. j. Dz. U. z 2019r. poz. 1781/.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej / t. j. Dz. U. z 2023r. poz. 2111 ze zm./.
3. WYDZIAŁ ZAŁATWIAJĄCY SPRAWĘ:
Wydział Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami, ul. Kopernika 8,
Stanowisko ds. geodezji i gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa i Powiatu,
Kontakt merytoryczny – tel. 17-2404512.
4. WYMAGANE DOKUMENTY:
Wniosek o sprzedaż nieruchomości (formularz F-GN.6840.18.01).
Wniosek o zamianę nieruchomości (formularz F-GN.6840.18.02).
Wniosek o darowiznę nieruchomości (formularz F-GN.6840.18.03).
Wniosek o sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego art. 32 ugn (formularz F-GN.6840.18.04).
Załączniki do wniosku o sprzedaż, zamianę lub darowiznę:
- upoważnienie udzielone pełnomocnikowi działającemu w imieniu strony oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej za ustanowione pełnomocnictwo.
Opłata skarbowa winna być dokonana z chwilą złożenia wniosku w Starostwie Powiatowym w Leżajsku przy ul. Kopernika 8 za pomocą dostępnych w Wydziale Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami wpłatomatów lub w kasie Urzędu Miejskiego w Leżajsku ul. Rynek 1, lub na konto Urzędu Miejskiego nr 70 1090 2590 0000 0001 4488 9286.
5. OPŁATY:
Nie podlega opłacie skarbowej.
6. SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Przygotowanie dokumentacji do sprzedaży, zamiany lub darowizny nieruchomości Skarbu Państwa lub Powiatu.
7. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Zgodnie z KPC termin nie jest określony.
8. TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie dotyczy.
9. INNE ISTOTNE INFORMACJE DLA INTERESANTÓW
MIENIE SKARBU PAŃSTWA: Nieruchomości stanowiącymi mienie Skarbu Państwa, gospodaruje Starosta. Sprzedaż, zamiana, darowizna tych nieruchomości wymaga zgody wojewody. Nieruchomości mogą być przedmiotem zamiany między Skarbem Państwa a jednostkami samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości. Nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawych. W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy własności zamienianych nieruchomości.
MIENIE POWIATU: O zamiarze zbycia nieruchomości wchodzących w skład zasobu /jeżeli nieruchomości te są zbędne do realizacji zadań Powiatu/ decyduje Zarząd Powiatu w drodze uchwały. Jeżeli wartość nieruchomości przekracza 20 000 zł do zbycia nieruchomości jest wymagana uprzednia zgoda Rady Powiatu. Do zbycia nieruchomości w drodze darowizny wymagana jest każdorazowo zgoda Rady Powiatu w formie uchwały.
SPRZEDAŻ PRAWA WŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ NA RZECZ UŻYTKOWNIKA WIECZYSTEGO
Sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego na podstawie art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami – dalej ugn.
ZASADY OGÓLNE:
1. Nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu, z zastrzeżeniem art. 32 ust. 1a i ust. 3 ugn. Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego nie może nastąpić przed upływem 10 lat od dnia zawarcia umowy o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste.
2.Nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa/Powiatu może być sprzedana użytkownikowi wieczystemu za zgodą wojewody/rady powiatu w trybie bezprzetargowym.
Wojewoda – w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa albo Rada Powiatu w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego ustalają, odpowiednio w drodze zarządzenia albo uchwały, zasady przeznaczania do sprzedaży nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste oraz szczegółowe wytyczne sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych.
3. W przypadku, gdy nieruchomość jest przedmiotem współużytkowania wieczystego, wnioski o sprzedaż prawa własności nieruchomości muszą być złożone przez wszystkich współużytkowników wieczystych nieruchomości.
4. Z dniem zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości wygasa, z mocy prawa, uprzednio ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Przepisu art. 241 Kodeksu cywilnego nie stosuje się. W razie wygaśnięcia użytkowania wieczystego opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego za rok, w którym prawo wygasło, podlega zmniejszeniu proporcjonalnie do czasu trwania użytkowania wieczystego w tym roku.
5. Cenę nieruchomości ustala się w oparciu o ugn i ustawę z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, a gdy nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej również z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej (art. 69a ugn oraz właściwe przepisy prawa Unii Europejskiej).
6. Sprawa kończy się umową w formie aktu notarialnego bądź pismem odmawiającym uwzględnienia wniosku.
7. Składanie wniosków nie jest ograniczone terminem.
ZASADY DLA NIERUCHOMOŚCI STANOWIĄCYCH WŁASNOŚĆ POWIATU LEŻAJSKIEGO
W odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Powiatu Leżajskiego Rada Powiatu Leżajskiego Uchwałą Nr VI/32/2024 z dnia 28 sierpnia 2024r. określiła zasady przeznaczania do sprzedaży nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste oraz szczegółowe wytyczne sprzedaży nieruchomości gruntowych na rzecz ich użytkowników wieczystych.
- Sprzedaż nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste może nastąpić na wniosek użytkownika wieczystego, jeśli zostaną spełnione łącznie następujące warunki: 1) do sprzedaży można przeznaczyć nieruchomości gruntowe z ustaloną opłatą roczną z tytułu użytkowania wieczystego, dla której obowiązująca stawka procentowa opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego została ustalona w oparciu o rzeczywiste wykorzystanie nieruchomości; 2) nieruchomość gruntowa została zagospodarowana zgodnie z postanowieniami umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste, w tym zrealizowany cel, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste; 3) dotychczasowy użytkownik wieczysty nie posiada zaległości wobec Powiatu Leżajskiego w stosunku do nieruchomości gruntowej objętej sprzedażą z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.
- Cenę nieruchomości gruntowej niewykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu ustala się w sposób określony w art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
- Cenę nieruchomości gruntowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu, ustala się w wysokości równej wartości nieruchomości określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
- Cena nieruchomości określona w sposób, o którym mowa w punkcie 3 musi zostać uiszczona przed zawarciem umowy notarialnej.
- Użytkownik wieczysty, pokrywa wszelkie koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży oraz koszty związane z przeniesieniem prawa własności nieruchomości, w szczególności: koszty sporządzenia operatu szacunkowego, aktu notarialnego oraz opłaty sądowe.