Zamknij mobilną wersję WCAG

Poznaj Polskę

Alt=""

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Dotacja celowa na realizację zadania polegającego na przygotowaniu i przeprowadzeniu w trakcie roku 2022 wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.

Kwota dofinansowania: 123 222,00 zł

Kwota wkładu własnego:  39 462,00 zł

Całkowita wartość zadania:   162 684,00 zł

Przedmiotem przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”  jest częścią POLSKIEGO ŁADU.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra przyjętymi do dofinansowania w ramach ww. przedsięwzięcia.

Na podstawie zawartego porozumienia  Nr PP MEiN/2022/DPI/33 o udzielenie wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach ww. przedsięwzięcia Powiat Leżajski otrzymał środki finansowe w formie dotacji celowej w wysokości  123 222 zł.

Dyrektorzy szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Leżajski, złożyli 11 wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w roku 2022 na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”. Wszystkie wnioski otrzymały dofinansowanie na organizację wycieczek szkolnych w wysokości do 80% kosztów każdej wycieczki (20% to wkład własny finansowy uczestników danej wycieczki). Są to wycieczki jednodniowe, dwudniowe i trzydniowe.

Wykaz szkół, którym zostały przyznane środki finansowe z MEiN na dofinasowanie wycieczek szkolnych:

Lp.Nazwa szkołyKwota dofinansowania wycieczki
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II w Leżajsku
1.Szkoła Podstawowa Nr 5 Specjalna w Leżajsku3 200,00
2.Szkoła Podstawowa Nr 5 Specjalna w Leżajsku3 448,00
3.Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna Nr 2 w Leżajsku3 490,00
 Razem10 138, 00
Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
1.Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Leżajsku15 000,00 zł
2.Technikum Nr 2 w Leżajsku15 000,00 zł
3.       Razem30 000,00 zł
Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku
1.Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Leżajsku15 000,00 zł
2.Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Leżajsku14 844,00 zł
3.Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Leżajsku8 240,00 zł
4.Technikum Nr 1 w Leżajsku15 000,00 zł
5.Technikum Nr 1 w Leżajsku15 000,00 zł
6.Technikum Nr 1 w Leżajsku15 000,00 zł
      Razem83 084,00 zł

 

 

Alt="" 

Alt=""

 


SANDOMIERZ – KRÓLEWSKIE MIASTO

 „Poznaj Polskę” to nowa edycja programu Ministra Edukacji i Nauki  z 27 sierpnia 2021 roku, w ramach którego Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy   im. św. Jana Pawła II w Leżajsku otrzymał w marcu dofinansowanie do trzech wycieczek szkolnych dla uczniów szkoły  podstawowej  i ponadpodstawowej. Uczniowie klas IV-VII zwiedzili królewskie miasto – Sandomierz. Klasy I-III wybrały się do pięknego Przemyśla i Krasiczyna, natomiast młodzież ze szkoły branżowej odwiedziła Bóbrkę, Krosno, Odrzykoń i Żarnowiec. Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży jak i  umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć polskiej nauki.

11 maja uczniowie klasy IV-VIII  wyruszyli autokarem  w podróż do  Sandomierza. Wycieczka rozpoczęła się od spotkania z przewodnikiem. Pierwszym punktem programu był rejs  statkiem po wodach królowej polskich rzek – Wiśle, w trakcie którego wszyscy mogli podziwiać panoramę miasta oraz malownicze zakątki ziemi sandomierskiej, w tym też i Góry Pieprzowe. Następnie pod opieką pani przewodnik uczestnicy wyprawy wyruszyli odkrywać tajemnice Sandomierza.

Droga do miasteczka wiodła przez pełen przyrodniczych osobliwości lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi.  Oprowadzająca zabrała młodzież na przechadzkę urokliwymi uliczkami grodu, w trakcie której zwiedzający mogli ujrzeć wspaniałe zabytki min.: Katedrę, Zamek Królewski, dom Jana Długosza, ratusz i rynek, Bramę Opatowską z gotyckim tarasem widokowym i poznać ich historię.

Niewątpliwą i wyczekiwaną atrakcją było dla wszystkich wycieczkowiczów obserwowanie nagrywania  kolejnego odcinka serialu pt. ,,Ojciec Mateusz’’, które miało miejsce na sandomierskiej starówce. Okazało się, że wśród uczniów jest wielu fanów tego serialu, gdyż młodzież z łatwością rozpoznawała aktorów.

Zwiedzający pełni emocji przeszli przez Ucho Igielne, po czym wkroczyli w podziemny świat urokliwego, sandomierskiego miasta. W podziemiach wszyscy dowiedzieli się, że udostępniona zwiedzającym część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod miastem powstała m.in. dzięki zalegającej tam grubej warstwie lessu. W czasach świetności miasta podziemne korytarze pełniły  rolę kupieckich składów.  W latach 60. i 70. XX wieku, realizując  program zabezpieczenia starówki sandomierskiej, postanowiono połączyć wielokondygnacyjne piwnice, tworząc podziemną turystyczną trasę. Działania te pozwoliły zachować do dziś walory historyczne i zabytkowe miasta.

W trakcie zwiedzania Sandomierza uczniowie usłyszeli też wiele ciekawych legend i nieprawdopodobnych  historii. Słyną z nich przede wszystkim sandomierskie podziemia.

Końcowym punktem wyjazdu wycieczkowego  był obiad w restauracji mieszczącej się na starówce sandomierskiej, a po nim zakup pamiątek i indywidualne sesje zdjęciowe w przepięknym otoczeniu rynku. Zamówiona wcześniej przez opiekunów pogoda dopisała. W majowym słońcu wszyscy czuli się wspaniale.

Zapewne  ten wyjazd pozostanie dla wielu uczestników miłym wspomnieniem i przeżyciem.

Dorota Portka


ŚLADAMI ŁUKASIEWICZA, KONOPNICKIEJ I FREDRY

19 maja uczniowie Szkoły Branżowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. św. Jana Pawła II w Leżajsku pod opieką nauczycieli wzięli udział w wycieczce do Bóbrki, Żarnowca oraz Odrzykonia, aby zrealizować kolejny etap wycieczek szkolnych dofinansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

W pierwszej kolejności zwiedzono  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, gdzie znajduje się najstarsza na świecie i czynna do dzisiaj kopalnia ropy naftowej. Uczniowie mogli zobaczyć unikatowe urządzenia wykorzystywane w przemyśle naftowym i przenieść się do czasów, kiedy jeszcze nie było prądu, a ropa naftowa nazywana była czarnym złotem.

Ciekawym doświadczeniem była wizyta w XIX-wiecznej  aptece, gdzie dzięki nowoczesnym technologiom, uczniów przywitał  sam Ignacy Łukasiewicz wraz z pomocnikiem. W Domu Łukasiewicza uczniowie obejrzeli kolekcję lamp naftowych, fotografii, ekspozycję geologiczną, a także uczestniczyli w eksperymentach Łukasiewicza. Atrakcją okazała się również lekcja muzealna, podczas której przedstawiono historię powstania lampy naftowej. Uczniowie sami złożyli model lampy naftowej, którą zaprojektował Ignacy Łukasiewicz.

Następnym punktem był dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu, położony w pięknym zabytkowym parku ze ścieżką przyrodniczą. W dworku uczniowie zobaczyli autentyczne wnętrza z czasów życia poetki. Główną część ekspozycji stanowią pokoje mieszkalne z oryginalnym wyposażeniem – gabinet, sień, jadalnia, pokój kredensowy i kuchnia. Wielkim przeżyciem był pobyt w miejscach, gdzie pisarka żyła i tworzyła swoje dzieła.

Kolejnym punktem na trasie wycieczki były ruiny Zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu. Ta obronna budowla z XIV w. zbudowana na skalnym wzgórzu zachwyca swoim położeniem oraz krajobrazami rozciągającymi się z tarasów widokowych w ruinach. Na terenie ruin mieści się Muzeum Zamkowe, sala tortur, oraz pracownia ceramiki zamkowej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z ceramiki, wykonali gliniane misy, które po wypaleniu będą ozdabiać w szkole. W trakcie zwiedzania przewodniczka przypomniała o historii sporu opisanego przez Aleksandra Fredrę w „Zemście”. Uczniowie pozowali do zdjęć w miejscach, gdzie w 2002 roku polski reżyser Andrzej Wajda nagrywał ekranizację „Zemsty”. W główne role wcielili się wielcy aktorzy: Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Katarzyna Figura i Daniel Olbrychski. To było wspaniałe przeżycie móc przebywać w tych samych miejscach. Na zakończenie uczestnicy wycieczki posłuchali opowieści o sposobach karania za różne wykroczenia w dawnych czasach. Interaktywna sala tortur z wyszukanymi urządzeniami okazała się niesamowitym miejscem. Zmęczeni, ale pełni wrażeń po udanym zwiedzaniu uczniowie i ich opiekunowie wrócili do domów.

Renata Ordyczyńska


WIZYTA W MIEŚCIE TYSIĄCA ZABYTKÓW

26 maja uczniowie klas I-III szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku odbyli jednodniową wycieczkę do odległego o 80 km od Leżajska Przemyśla, która zorganizowana została w ramach projektu „Poznaj Polskę” realizowanego przez MEiN.

Wjazd do miasta przywitał uczestników wycieczki malowniczymi, gęstymi serpentynami, była to więc już pierwsza okazja do podziwiania wspaniałych przemyskich widoków.

Kierując się w stronę pierwszego punktu wycieczki – Krasiczyna mijaliśmy piękne Pogórze Przemyskie. W Krasiczynie mieliśmy możliwość poznania znanej renesansowej rezydencji magnackiej rodu Krasickich i Sapiehów. Zwiedziliśmy zamek, gdzie kiedyś po oryginalnej zachowanej posadzce stąpali goszczący w zamku polscy królowie. Poznaliśmy i podziwialiśmy dekoracje wykonane techniką sgraffitową, które szczególnie imponująco prezentują się na wewnętrznych ścianach dziedzińca.  Zamek otoczony jest jednym z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce, w którym znajduje się zaczarowane drzewo spełniające życzenia. Przewodnik opowiedział dzieciom również historię białej damy przemierzającej co noc krużganki pałacu.

Z Krasiczyna udaliśmy się do Przemyśla, który powitał nas słoneczną pogodą, dzięki czemu znane ze swej urody miasto wyglądało jeszcze piękniej. Miasto, zwane Miastem Tysiąca Zabytków, położone na wzgórzu z dominującym kościołem Karmelitów Bosych z jednej strony, a Zamkiem Kazimierzowskim z drugiej strony, jest odbiciem wielowiekowej historii i swego charakteru, jako miasta pogranicza.  Przemyśl to miasto kościołów i cerkwi, jest też siedzibą wielu zakonów.

Z wielkim zaciekawieniem zwiedziliśmy archikatedrę rzymskokatolicką oraz greckokatolicki sobór katedralny z zabytkowym ikonostasem. Podziwialiśmy oryginalny rynek z kocimi łbami i drzewami, fontanną z niedźwiedziem, wojakiem Szwejkiem i jego towarzyszem psem oraz starymi kamieniczkami jeszcze z XVI wieku.

Następnie spacerkiem przeszliśmy na Wzgórze Zamkowe, gdzie mieliśmy okazję poznać historię i legendy Zamku Kazimierzowskiego wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego, z którego rozciąga się niesamowity widok na całe miasto,

U podnóża wzgórza, niedaleko zamku czekał nas zasłużony obiad oraz nagroda w postaci popularnych i znanych w całym województwie lodów Fiore.

Humory dopisywały wszystkim wycieczkowiczom. Rozśpiewany autokar wyruszył w powrotną drogę.  Zadowoleni, usatysfakcjonowani, pełni wrażeń szczęśliwie powróciliśmy do naszych domów.

Wszystkim uczestnikom wycieczki należy się pochwała za wzorowe zachowanie się  w czasie wyjazdu oraz wykazanie dużego zainteresowania zwiedzaniem.

Paweł Kupras


LOGISTYCY W STOLICY

Od 26 do 28 maja 50 uczniów z klas logistycznych Technikum nr 2 w ZSL zwiedzało Warszawę. Trzydniowa wycieczka dofinansowana została przez rządowe przedsięwzięcie MEN w ramach projektu „Poznaj Polskę”, którego celem było zwiększenie dostępności dla młodzieży muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury oraz instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 15 000 zł.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Neonów, gdzie można podziwiać około 100 świetlnych reklam z okresu PRL. Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, prawdziwym raju dla miłośników nauki i poszukiwaczy ekscytujących wrażeń. W naszym planie zwiedzania nie mogło zabraknąć Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z punktu widokowego na wysokości 114 metrów młodzież podziwiała przepiękną panoramę Warszawy.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, miejsca poświęconego pamięci Obrońców Warszawy, doskonała lekcja historii i patriotyzmu. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie obejrzeliśmy stałe ekspozycje, wywierające niezapomniane wrażenia wizualne i duchowe.

Ciekawym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego PGE Narodowy. Zatrzymaliśmy się w miejscach zwykle niedostępnych dla kibiców: lożach dla VIP-ów, szatniach reprezentacji oraz salach konferencyjnych.

Wybraliśmy się również na spacer po Starym Mieście, odwiedziliśmy Plac Defilad, Ogród Saski, Plac Zamkowy z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta III Wazy, a zwiedzanie zakończyliśmy w Parku Fontann, podziwiając pokaz multimedialny.

Ostatni dzień to zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego oraz pobyt w Centrum Pieniądza NBP, w którym uczniowie poznali historię i sposoby zabezpieczenia pieniądza, oglądali ekspozycje banknotów, monet oraz sztabki złota o wartości 3 mln zł każda.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Łazienek Królewskich, przepięknego kompleksu parkowo-pałacowego, będącego kiedyś letnią rezydencją króla Stanisława Augusta. Podziwialiśmy Pałac na Wodzie, Starą Oranżerię oraz pomnik Fryderyka Chopina, wielkiego kompozytora, którego młodość związana była z Warszawą.

Wycieczka do stolicy była doskonałą okazją do poznania tego pięknego miasta oraz do integracji i wypoczynku dla młodzieży.

Andrzej Makówka


PROGRAM „POZNAJ POLSKĘ” W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH W LEŻAJSKU

Program „Poznaj Polskę” jest przedsięwzięciem Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego wsparcie finansowe przeznaczono na przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych, mających uatrakcyjnić proces edukacyjny. W ramach II edycji programu, w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku, zrealizowano sześć wycieczek, podczas których młodzież miała okazję poznać zabytki kultury, historii, osiągnięcia nauki oraz środowisko przyrodnicze naszego kraju. Trasy wycieczek wiodły przez Małopolskę, Dolny Śląsk, Wielkopolskę, Lubelszczyznę oraz Podkarpacie.

ZST


Alt=""

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

Dotacja celowa na realizację zadania polegającego na przygotowaniu i przeprowadzeniu w trakcie roku 2022 wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

Kwota dofinansowania: 83 186,00 zł

Kwota wkładu własnego: 27 302,00 zł

Całkowita wartość zadania: 110 488,00 zł

Powiat Leżajski po raz drugi w tym roku otrzymał dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę” – edycja jesienna 2022 ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki, które jest częścią POLSKIEGO ŁADU.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra przyjętymi do dofinansowania w ramach ww. przedsięwzięcia.

Na podstawie zawartego porozumienia  nr PP MEiN/2022/DPI/1536 o udzielenie wsparcia finansowego na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” Powiat Leżajski otrzymał środki finansowe w formie dotacji celowej w wysokości  83 186 .

Spośród złożonych przez  dyrektorów szkół wniosków o udzielenie wsparcia finansowego w roku 2022 na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę” siedem otrzymało dofinansowanie na organizację wycieczek szkolnych w wysokości do 80% kosztów każdej wycieczki (20% to wkład własny finansowy uczestników danej wycieczki). Są to wycieczki dwudniowe i trzydniowe.

Wykaz szkół, którym zostały przyznane środki finansowe z MEiN na dofinasowanie wycieczek szkolnych

Lp.Nazwa szkołyKwota dofinansowania wycieczki
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Leżajsku
1.Szkoła Podstawowa Nr 5 Specjalna w Leżajsku8 480,00
2.Szkoła Podstawowa Nr 5 Specjalna w Leżajsku10 000,00
3.Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna Nr 2 w Leżajsku14 706,00
 Razem33 186, 00
Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku
1.Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Leżajsku15 000,00 zł
2.Technikum Nr 2 w Leżajsku15 000,00 zł
 Razem30 000,00 zł
Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku
1.Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 w Leżajsku10 000,00 zł
2.Technikum Nr 1 w Leżajsku10 000,00 zł
 Razem20 000,00 zł

 

 

 

POZNAJ POLSKĘ – EDYCJA 2023

Powiat Leżajski po raz kolejny otrzyma dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia
pn. „Poznaj Polskę” – edycja 2023 ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki, które jest częścią POLSKIEGO ŁADU.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra przyjętymi do dofinansowania w ramach w/w przedsięwzięcia.

Powiat otrzyma na ten cel środki finansowe w wysokości 14 056 zł (całkowita wartość zadania wynosi 17 570 zł,  wkład własny uczestników wycieczki to kwota 3 514 zł). Przyznane środki finansowe z MEiN zostaną przeznaczone na dofinasowanie wycieczki szkolnej organizowanej przez Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy w Leżajsku wchodzącą w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Pawła II w Leżajsku.