Powiat Leżajski ma nowe questy

13 lipca 2023

Po raz kolejny w wyniku współpracy Powiatu Leżajskiego i Fundacji Questingu powstały nowe questy, które są już dostępne zarówno dla mieszkańców powiatu, jak i turystów.

Quest to rodzaj bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej i polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym. Powiat Leżajski posiada obecnie sześć questów: pięć pieszych i jeden rowerowy.

Questy: „O tym, co szablą wojował i od szabli zginął” i „O tym, co starostwem leżajskim władał i z diabłem się nie układał” to efekt kwietniowych warsztatów, podczas których wstępnie opracowana została koncepcja tematyczna szlaków, a także ich trasy.

Z okazji premiery nowych questów Powiat Leżajski zorganizował 11 lipca konkurs z nagrodami, który polegał na jak najszybszym przejściu szlaków i dostarczeniu poprawnie wypełnionych ulotek questowych do Wydziału Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku. Questowe zmagania błyskawicznie wyłoniły zwycięzców, a zostali nimi: Martyna Maszewska (I miejsce), Hanna Baryga (II miejsce) i Marcin Siusta (III miejsce).

Bohaterami, a jednocześnie narratorami nowych questów są dwaj szlachcice, którzy przed czterema wiekami prowadzili jedną z najkrwawszych i najsłynniejszych wojen domowych w ówczesnej Rzeczpospolitej. O kim mowa? Aby poznać odpowiedź należy oczywiście przejść oba questy. Ten nietypowy sposób poznawania miasta i jego historii pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, którą proponują tradycyjne publikacje turystyczne, a przy okazji dobra zabawa gwarantowana.

Ulotki questowe w wersji papierowej można znaleźć w następujących punktach:

– Punkt Informacji Turystycznej w Leżajsku (Rynek 38);
    – Muzeum Ziemi Leżajskiej (Mickiewicza 20);
    – Wydział Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku (Skłodowskiej 8, II piętro, pokój 207, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7:30-15.30);
    – Kawiarnia Poczekalnia (Plac Dworcowy 1);
    – Dom Pielgrzyma (ul. 11 Listopada 1).

Można również pobrać je w wersji pdf ze strony Starostwa Powiatowego w Leżajsku https://www.starostwo.lezajsk.pl/questy/ oraz strony Fundacji Questingu www.questing.pl.