Festiwal Kultury Lasowiackiej w Muzeum Ziemi Leżajskiej

13 lipca 2023

Trwa III edycja Festiwalu Kultury Lasowiackiej organizowanego przez Województwo Podkarpackie. Leżajsk znalazł się w gronie 12 miejscowości biorących udział w tegorocznych wydarzeniach, zaś rola operatora i organizatora odpowiedzialnego za tutejszą odsłonę Festiwalu powierzona została Muzeum Ziemi Leżajskiej.
    Otwarta impreza plenerowa pod hasłem „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji” odbyła się na placu muzealnym w niedzielę, 9 lipca.
    Leżajska edycja festiwalu tętniła życiem i folklorem. W ramach wydarzenia przygotowano moc różnorodnych atrakcji oraz zaproszono lokalnych artystów, twórców ludowych i działaczy kulturowych. We współpracy z pochodzącym z Brzózy Stadnickiej Janem Dudziakiem pracownicy Muzeum wykonali pokaz wytwarzania tradycyjnych drewnianych zabawek, dzieląc się z gośćmi tajemnicami dotyczącymi tego bardzo rzadkiego dziś fachu. Równocześnie odbyły się bezpłatne warsztaty bibułkarstwa prowadzone przez Czesławę Zawadzką, warsztaty haftu lasowiackiego pod okiem Anity Ryby i cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem warsztaty muzealne pt. „Kolorowy świat zabawek” i „Lasowiackie serce”, polegające odpowiednio na malowaniu drewnianego konika oraz malowaniu lasowiackich wzorów na bawełnianej torbie.
    W festiwalu udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Brzózy Królewskiej, Łukowej i Chałupek Dębniańskich, serwując swoje wyjątkowe i smakowite wyroby. Na stoiskach jarmarku można było nabyć ekologiczne miody i sery, ręcznie wykonane serwetki czy koszyki wiklinowe oraz – a może przede wszystkim – tradycyjne drewniane zabawki, m.in. z Leżajska i okolic. Do bezpłatnego zwiedzania dostępna była stała ekspozycja muzeum prezentująca Etnografię i Zabawkarstwo, jak również wystawa czasowa pt. „Odnaleźć siebie…”, przedstawiająca prace plastyczne osób z niepełnosprawnością z lokalnych ośrodków, tym razem ze specjalnie przygotowanym akcentem lasowiackim. W tle odbywał się konkurs z nagrodami na najpiękniejszą lasowiacką kolorowankę, a także degustacja lasowiackich przysmaków.
    Mocy atrakcji dopełniały występy i pokazy na scenie. Uczestniczyły w nich znane i zasłużone zespoły, takie jak działające przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa” i Zespół Pieśni i Tańca „SAN” oraz kapela ludowa i chór „Lasowianka” z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Pomiędzy poszczególnymi występami odbyły się kolejno: prezentacja strojów lasowiackich przygotowana przez Anitę Rybę i humorystyczne widowisko pt. „Swary o kurę” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Brzozaki” z Brzózy Królewskiej.
    Muzeum Ziemi Leżajskiej, partnerzy i organizatorzy III Festiwalu Kultury Lasowiackiej dziękują artystom i wystawcom ludowym oraz licznej publiczności za wzięcie udziału w tegorocznej leżajskiej edycji festiwalu.
    Kultura Lasowiaków, tak wyjątkowa i charakterystyczna dla naszego regionu, przeżywa w ostatnich latach dynamiczne odrodzenie. To budujące, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze strony tak szerokiego grona odbiorców – na festiwalu nie brakowało bowiem osób z najróżniejszych grup wiekowych, od najmłodszych po najstarszych, i tych pochodzących z lokalnej społeczności, i przyjezdnych.
    Powiat leżajski na wydarzeniu reprezentował Starosta Leżajski Marek Śliż.
    Muzeum zachęca do skorzystania z ofert przygotowanych przez pozostałe miejscowości północnego Województwa Podkarpackiego. Festiwal potrwa jeszcze do końca lipca. Szczegóły i program dostępne na stronie: lasowiacki.pl.
    Partnerem wydarzenia był Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Leżajsk.
    MZL