Zamknij mobilną wersję WCAG

„Życie Św. Szarbela a współczesna rzeczywistość” – prelekcja w Muzeum Ziemi Leżajskiej

10 maja 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do Muzeum Ziemi Leżajskiej powracają wydarzenia organizowane w ramach Uniwersytetu Peregrini.

  Już w najbliższą sobotę (13 maja)  o godz. 10.00 do Muzeum odbędzie się wykład pt. „Życie  Św. Szarbela a współczesna rzeczywistość”.

  Prelegentem będzie Jacek Kotula, czciciel Św. Szarbela, dwukrotny pielgrzym do Libanu, Obrońca Życia.

  Święty Charbel był maronickim duchownym, mnichem i pustelnikiem. Urodził się i żył w Libanie w latach 1828-1898. Poprzez świadectwo swojego życia i pośmiertne cuda dokonane za jego wstawiennictwem został uznany przez Kościół katolicki za świętego. Jego grób jest miejscem pielgrzymek, a modlitwy za jego wstawiennictwem kierowane są do Boga w rozmaitych intencjach, zwłaszcza jednak w intencji uzdrowień.

  Według tradycji, po pogrzebie ojca Szarbela miało jakoby miejsce niezwykłe zjawisko – nad jego grobem utrzymywała się przez 45 nocy jasna poświata, silniejsza niż światło dzienne. To spowodowało, że do grobu pustelnika zaczęły przychodzić co noc tłumy wiernych i ciekawskich. Z obawy przed profanacją grobu postanowiono przenieść ciało zmarłego do klasztoru. Podczas ekshumacji ojca Szarbela (Charbela) okazało się, według świadków, że jego ciało zachowało się w doskonałym stanie i miało temperaturę ciała osoby żywej. Zwłoki – po usunięciu wnętrzności i osuszeniu – złożono z w drewnianej trumnie i umieszczono kaplicy klasztornej.

  Wstęp wolny.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka
  Źródło zdjęcia: niedziela.pl/Fot. Tomasz Kopytowski