Jubileusz 25-lecia Powiatu Leżajskiego

10 maja 2023

Kilometry przebudowanych dróg i mostów, realizacja wielomilionowych inwestycji, nowoczesne szkolnictwo dostosowane do rynku pracy i bardzo dobre zaplecze gospodarczo-inwestycyjne – nie byłoby tego, gdyby nie ludzie: samorządowcy, społecznicy i wszyscy ci, których praca oraz zaangażowanie przyczyniły się do szeroko pojętego rozwoju powiatu leżajskiego. Jubileusz 25-lecia powiatu, obchodzony w roku bieżącym, jest więc świętem przede wszystkim wspólnoty, której nadrzędnym celem były i są starania o uczynienie ziemi leżajskiej liczącą się w regionie jednostką samorządową, a przede wszystkim zaś miejscem przyjaznym do życia. Dzień Powiatu Leżajskiego, który obchodzony jest corocznie 7 maja, w święto Matki Bożej Leżajskiej, patronki powiatu, był zatem, z racji jubileuszu, świętem podwójnym.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku, koncelebrowaną m.in. przez kustosza sanktuarium o. Klaudiusza Barana, a której przewodniczył ks. prałat Kryspin Dubiel.

Druga część uroczystości odbyła się w Powiatowej Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku.
    Wśród zaproszonych na wydarzenie gości znaleźli się m.in.: marszałek Sejmu RP II kadencji Józef Zych, Senator RP Stanisław Ożóg, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr, radny Rady Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, samorządowcy z powiatu leżajskiego: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz oraz radni rady Powiatu Leżajskiego na czele z jej przewodniczącym Adamem Wylaziem: Halina Pyszowska, Dorota Wylaź, Marek Kogut, Franciszek Krajewski i Zdzisław Leśko, przedstawiciele powiatów ościennych, radni poprzednich kadencji, dyrektorzy i kierownicy zarówno jednostek powiatowych, jak i instytucji współpracujących z Powiatem Leżajskim oraz duchowieństwo.

Jubileusz był dobrą okazją do wspomnień o początkach kształtowania się samorządności na ziemi leżajskiej. Nie obyło się również bez istotnych podsumowań, których dokonali zarówno starostowie poprzednich kadencji uczestniczący w wydarzeniu: Stanisław Chmura i Władysław Kozikowski, jak i obecny starosta Marek Śliż.

Głównym punktem w programie było wręczenie Nagród Przyjaciela Powiatu Leżajskiego osobom oraz instytucjom, których działalność ma realny wpływ na rozwój oraz promocję powiatu. W tym roku laureatami wyróżnienia zostali: pochodzący z ziemi leżajskiej marszałek Sejmu RP II kadencji Józef Zych w kategorii osobowość, były radny Rady Powiatu Leżajskiego Zdzisław Zawilski w kategorii społecznik oraz Szkółka Roślin Ozdobnych „Dąbek” w kategorii przedsiębiorca.

Finałem wydarzenia był koncert Powiatowej Orkiestry DIVERTIMENTO pod batutą Rafała Czarnackiego oraz Grupy Wokalnej MERITUM działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku pod kierownictwem Bartłomieja Urbańskiego, przy współpracy Jacka Brzuzana. Na repertuar koncertu złożyły się najpopularniejsze utwory autorstwa Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, polskiego muzyka jazzowego i kompozytora muzyki filmowej m.in. do „Janosika”, „Stawki większej niż życie”, „Czterdziestolatka” i „Wojny domowej”.

Jubileuszowa edycja Dnia Powiatu Leżajskiego jest jednym z kilku wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów 25-lecia powiatu. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs fotograficzny dla mieszkańców ziemi leżajskiej, zaś obecnie trwa konkurs na film promujący powiat dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Odbędzie się również uroczysta sesja Rady Powiatu. Przewidziano także prelekcje oraz konferencje dotyczące historii powiatu leżajskiego.

Organizatorzy wydarzenia dziękują wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc przy jego organizacji.