Wizyta delegacji gruzińskiej w powiecie leżajskim

14 lipca 2021

W lipcu, na zaproszenie Zarządu Powiatu Leżajskiego przybyła do Polski delegacja z gruzińskiego Chokhatauri, zaprzyjaźnionego regionu partnerskiego powiatu. Wizyta miała związek z występem gruzińskiego chóru męskiego Amaghleba na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku.

Umowa o współpracy Powiatu Leżajskiego z Rejonową Administracją w Chokhatauri została podpisana w 2011. Oba samorządy podjęły wówczas decyzję o nawiązaniu wzajemnych kontaktów w zakresie współpracy ekonomicznej, naukowo-technicznej i kulturalno-humanitarnej. Od momentu podpisania umowy delegacje z Gruzji gościły w powiecie leżajskim już kilkakrotnie w ramach różnego rodzaju projektów. Tym razem udało się zrealizować przedsięwzięcie o charakterze kulturalnym, w ramach którego chór mógł wystąpić podczas festiwalu. Dla wielu mieszkańców powiatu była to jedyna okazja, aby usłyszeć na żywo tradycyjny gruziński śpiew polifoniczny (więcej zarówno o nim, jak i o występie chóru będzie można przeczytać w najbliższym numerze „Kuriera Powiatowego”). Mimo że była to druga wizyta chóru w powiecie, to jednak w leżajskiej bazylice chórzyści wystąpili po raz pierwszy.

Oprócz członków chóru, w składzie gruzińskiej delegacji znaleźli się: Przewodniczący Rejonowej Administracji w Chokhatauri Zaal Mamaladze, przedstawiciel biura rady Chokhatauri Jumberi Berdzenishvili, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Chokhatauri Tamari Kekelidze oraz tłumaczka Lika Asieshvili.

Podczas pobytu w Polsce delegacja spotkała się z Prezydium Rady oraz Zarządem Powiatu Leżajskiego. Odwiedziła również Muzeum Ziemi Leżajskiej i Szkołę Podstawową w Brzózie Królewskiej, a także zapoznała się z ofertą turystyczną powiatu.