Weź udział w grywalizacji, rozwiąż questy na czas i wygraj atrakcyjne nagrody

23 maja 2022

Alt=""

W ubiegłym roku, w czerwcu, w trakcie dwudniowych warsztatów przeprowadzonych w Starostwie Powiatowym w Leżajsku we współpracy z Fundacją Questingu z Bałtowa powstały dwa questy dla powiatu leżajskiego. Rosnące zainteresowanie turystyką z zagadkami spowodowało, że grupa warsztatowa spotkała się z trenerkami questingu po raz kolejny, tym razem w kwietniu.

O tym, czym jest questing pisaliśmy w ubiegłorocznym, wakacyjnym wydaniu „Kuriera Powiatowego”, ale dla tych, którzy nie mieli okazji do niego dotrzeć, przypominamy najważniejsze informacje. Questing to rodzaj bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej i polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, czyli questem. Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które często nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa symboliczny skarb (może to być m.in. skrzynka z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest lub konieczność narysowania określonego obiektu). Questing poza dobrą zabawą daje również ogromne możliwości edukacyjne.

Tegoroczna premiera nowych questów dla powiatu leżajskiego będzie miała jednak wyjątkową oprawę, bowiem odbędzie się w formie grywalizacji. A czym owa grywalizacja jest? Najprościej rzecz ujmując to zawody questowe.

Poprzez przejście questów na czas, przeprowadzimy proces grywalizacyjny. Każdy biorący udział w zabawie, będzie musiał przejść questy rozwiązując wszystkie zagadki, które doprowadzą go do ukrytego skarbu. Ci, którzy zrobią to w najkrótszym czasie, otrzymają fantastyczne nagrody – mówi Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu.

Zawody questowe odbędą się 9 czerwca w Leżajsku. O szczegółach grywalizacji będziemy informować już niebawem na naszym profilu facebookowym (facebook.com/lezajskipowiat) oraz stronie internetowej.

Dobrą rozgrzewką przed nadchodzącą grywalizacją będzie przejście questów powstałych w ubiegłym roku. Gotowe ulotki questowe znajdują się w Wydziale Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Leżajsku, Bibliotece Publicznej w Leżajsku, Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuryłówce. Można je również pobrać na stronie starostwa lub stronie Fundacji Questingu.