Zamknij mobilną wersję WCAG

Powiatowe obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości

13 listopada 2023

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Wizja odzyskania niepodległości przestała być tylko wizją – stawała się faktem.

    Jednak świętowanie odzyskania niepodległości nie od razu wpisało się na stałe do kalendarza świąt państwowych. Początkowo było tylko świętem wojskowym, z czasem jednak stopniowo uzyskało rangę państwowego. W czasie okupacji niemieckiej, a także w PRL-u do lat 70. celebrowanie odzyskania niepodległości było zakazane. Dopiero pod koniec lat 80. władze komunistyczne „przypomniały” sobie o jego istnieniu, a w roku 1990 rząd niepodległej już Rzeczpospolitej specjalną ustawą zapewnił należny mu status najważniejszego święta państwowego w Polsce. Dowodem na to, jak dużą jest w Polakach potrzeba wspólnego uczczenia rocznicy powrotu Polski na mapę Europy i świata, jest ich liczny udział w corocznym świętowaniu. Być może także dlatego, że rozumieją wagę – mimo zmieniających się realiów – słynnych słów Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

    Wyjątkiem nie są tu również mieszkańcy powiatu leżajskiego, którzy chętnie uczestniczą w rocznicowych obchodach organizowanych przez Powiat Leżajski i Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku oraz – w tym roku – Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku.

    Celebrowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości tradycyjnie zainicjowała msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice Zwiastowania NMP. Nabożeństwo odbyło się w ceremoniale wojskowym z udziałem asysty honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, a także kompanii wojskowej i pożarniczej Jednostki Strzeleckiej 2035 oraz pocztów sztandarowych. Mszę koncelebrowali ks. dziekan Marek Cisek i  kustosz leżajskiego Sanktuarium O. Klaudiusz Baran.

    Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik ku czci poległych w walkach niepodległościowych, gdzie nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci i oddanie salwy honorowej przez oddział kawalerii. Następnie samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, reprezentacje organizacji z terenu powiatu i kierownicy jednostek powiatowych złożyli u stóp pomnika wieńce oraz wiązanki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Leżajski Marek Śliż.

    Pierwszą część obchodów Święta Niepodległości zakończyła defilada, której punktem docelowym był plac przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku, gdzie na uczestników uroczystości czekała wojskowa grochówka.

    W sali widowiskowej MCK odbyła się druga część uroczystości, na którą składał się program artystyczny przygotowany przez młodzież z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku oraz koncert Powiatowej Orkiestry DIVERTIMENTO pod batutą Rafała Czarnackiego i Grupy Wokalnej Meritum pod kierownictwem Bartłomieja Urbańskiego, przy współpracy Jacka Brzuzana.

    ____

    Organizatorzy dziękują kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku o. Klaudiuszowi Baranowi, dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, dyrekcji Miejskiego Centrum Kultury, Orkiestrze oraz Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 2035 z Zespołu Szkól Licealnych w Leżajsku, Wojskom Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, harcerzom, Muzeum Ziemi Leżajskiej, sponsorom: Piekarni PSS Społem w Leżajsku, Smak Górno, Hortino oraz MZK w Leżajsku, pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje, organizacje oraz szkoły z terenu powiatu, delegacjom z wieńcami, a przede wszystkim mieszkańcom powiatu leżajskiego za udział w obchodach. Szczególne podziękowania kierują do wykonawcy przebudowy skrzyżowania ulic Mickiewicza, Klasztornej, Plac Mariacki i Michałka, firmie Eurovia Polska S.A. za przygotowanie terenu przy pomniku poległych w walkach niepodległościowych.

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka
    Więcej zdjęć z uroczystości na profilu FB Powiatu Leżajskiego.