Zamknij mobilną wersję WCAG

Podsumowanie ferii zimowych w Muzeum Ziemi Leżajskiej

31 stycznia 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Ferie zimowe na Podkarpaciu dobiegły końca, pora zatem na krótkie podsumowanie atrakcji dla dzieci zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Leżajskiej w tym sezonie. Zajęcia odbywały się co drugi dzień w pierwszym tygodniu i codziennie w drugim tygodniu ferii.

  Obok uczestników zapisanych indywidualnie, w lekcjach muzealnych dodatkowo wzięła udział grupa najmłodszych zawodników z Akademii Piłkarskiej MZKS Pogoń Leżajsk, a także młodzież należąca do Chorągwi Lubelskiej ZHP.

  Tegoroczna oferta objęła szeroki zakres tematów i zajęć manualnych. W pierwszym tygodniu dzieci poznały sekrety życia dawnej wsi i starych zawodów, po czym same wcieliły się w rolę kowala i zrobiły ozdobę w formie podkowy. Później z masy solnej samodzielnie wykonały piękne upominki dla swoich babć i dziadków, a przy pomocy prostych przedmiotów: skarpetek, kolorowych koralików i pomponów stworzyły wesołe bałwanki, które nie będą musiały obawiać się nadejścia wiosny.

  Drugi tydzień przebiegał bardzo intensywnie. Zaczął się od wybuchowych eksperymentów chemicznych, poprzez pieczenie pierniczków, skończył zaś na własnoręcznych wyrobach z gliny. Wyjątkową atrakcją było spotkanie z policjantem z leżajskiej Powiatowej Komendy Policji starszym aspirantem Tomaszem Potejką, który podzielił się z dziećmi tajemnicami dotyczącymi zawodu detektywa, prezentując jednocześnie związane z tą pracą gadżety. Dzieci należące do Akademii Piłkarskiej wzięły udział w lekcji pt. „Lasowiackie serce”, która objęła zwiedzanie muzeum, krótką opowieść o Lasowiakach w formie prezentacji oraz zajęcia plastyczne, polegające na malowaniu symboli lasowiackich na torbach wielokrotnego użytku.

  Muzeum pozdrawia wszystkich uczestników i raz jeszcze dziękuje za wspólną zabawę. Klasy szkolne i grupy zorganizowane placówka zaprasza na lekcje muzealne zawarte w stałej ofercie, które można znaleźć na stronie MZL: www.muzeum-lezajsk.pl.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka