Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – sympozjum online

23 marca 2021

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zaprasza 23 marca 2021 r. o godz. 17:00 na transmisję sesji poświęconej działalności dyplomacji polskiej oraz innych instytucji Rządu RP na uchodźstwie, które podczas II wojny światowej organizowały pomoc Żydom, inaugurującą cykl debaty „Sympozjum Sprawiedliwych”.

Inicjatywa organizowana jest przez wspomniane muzeum oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym ustanowionym z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla upamiętniania Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Święto obchodzone jest 24 marca dla uczczenia Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, Sprawiedliwych, którzy 24 marca 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców wraz z rodziną Goldmanów, którym udzielali schronienia w swoim domu w Markowej na terenie obecnego powiatu łańcuckiego (województwo podkarpackie).

Sympozjum sprawiedliwych to cykl debaty poświęconej historii i kulturze pamięci związanej z losami żydów pod okupacją niemiecką na terenach należących przed 1939 rokiem do Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalnością Polaków, którzy w tych okolicznościach nieśli pomoc Żydom, indywidualnie, grupowo, bądź poprzez struktury Rządu RP działającego na emigracji i poprzez struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Sesja inauguracyjna „Na ratunek – w imieniu rzeczypospolitej polskiej” poświęcona jest dyplomacji polskiej oraz instytucjom rządu RP na uchodźstwie, które podczas II wojny światowej organizowały pomoc Żydom, w szczególności poprzez tzw. „akcje paszportowe”. Jednym z najważniejszych ośrodków tej działalności było Poselstwo RP w Bernie, którym kierował w tym czasie Aleksander Ładoś. Rok 2021 został, uchwałą Sejmu RP, ustanowiony Rokiem Grupy Ładosia.

Wykład wprowadzający do debaty wygłosi dr Jakub Kumoch, politolog, dyplomata, ambasador RP w Turcji, były ambasador RP w Szwajcarii. Komentarze – wystąpienia w charakterze pierwszych głosów w debacie wygłoszą:

• dr Danuta Drywa, historyk muzealnik, badacz działalności tzw. „Grupy Berneńskiej”, pracownik naukowy Muzeum Stutthof w Sztutowie;
    • prof. dr hab. Antoni Kamiński, socjolog, politolog, pracownik naukowy Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk;
    • dr Mateusz Szpytma
      historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

________________________________________________
    Transmisja live na kanale Muzeum Niepodległości w Warszawie
    oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Więcej informacji: www.muzeumulmow.pl, Aktualności
    Kontakt dla mediów: 661 500 225 | info@muzeumulmow.pl
    ________________________________________________
    KOMITET ORGANIZACYJNY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ, TWORZĄ:

• Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
    • Samorząd Województwa Podkarpackiego
    • Samorząd Gminy Markowa