Zamknij mobilną wersję WCAG

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na wykład „Blaski i cienie Traktatu ryskiego”

13 września 2021

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  W związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą podpisania traktatu ryskiego w 1921 r., MZL zaprasza 16 września (czwartek) na spotkanie w ramach “Spotkań z dziedzictwem Kresów” upamiętniające to wydarzenie.

  W programie wydarzenia:

  – 10.45: Zwiedzanie wystawy plenerowej “Gorzki pokój. Traktat ryski 1921 r.”,

  – 11.00: Występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku,

  – 11.10: Prelekcja dr. Jacka Magdonia z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie nt. “Blaski i cienie Traktatu ryskiego”.

  ——————————————–

  8 marca 2021 r. minęła 100. rocznica podpisania traktatu pokojowego w Rydze, kończącego wojnę polsko-bolszewicką, na mocy którego zostały wyznaczone granice państwa polskiego na wschodzie. Formalnie pokój zawarła Rzeczpospolita Polska z Białoruską i Ukraińską Republiką Sowiecką. Traktat ryski oznaczał odrodzenie Europy Środkowej. Nie tylko regulował warunki współistnienia Polski i bolszewickiej Rosji, ale de facto potwierdzał niepodległość państw bałtyckich. Zawarcie traktatu ryskiego nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej pod Warszawą i w bitwie nad Niemnem.

  W Rydze nie zostały uregulowane kwestie Wileńszczyzny i Małopolski wschodniej. Przynależność tych obszarów do Polski oraz ustalenia pokoju ryskiego mocarstwa alianckie uznały dopiero w 1923 r. na mocy decyzji Rady Ambasadorów.

  Traktat ryski oznaczał formalne potwierdzenie powstrzymania marszu bolszewickiej Rosji na zachód, co samo w sobie było sukcesem. Jednak ani Niemcy, ani Związek Sowiecki nie chciały pogodzić się z istnieniem niepodległego państwa polskiego. Pokój osiągnięty na mocy traktatu ryskiego przetrwał zaledwie 20 lat. Zburzył go rozbiór Polski dokonany przez Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki we wrześniu 1939 r.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka