Zamknij mobilną wersję WCAG

Obchody 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

14 września 2021

Uczniowie szkół średnich siedzą na sali konferencyjnej muzeum, widok z końca sali, w tle osoba przemawiająca, w sali panuje żółte światło.
  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    W ramach zbliżającej się 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę Muzeum Ziemi Leżajskiej zorganizowało uroczystość upamiętniającą te tragiczne wydarzenia z dnia 17 września 1939 roku.

    Spotkanie rozpoczęto od wysłuchania utworów patriotycznych wykonanych przez uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku. Następnie wygłoszona została prelekcja przez dr. Dariusza Półćwiartka nauczyciela Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku pt. „Polityka władz sowieckich po 17 września 1939 r.” W swoim wystąpieniu naukowiec w bardzo przystępny sposób opowiadał o genezie i przytaczał fakty historyczne z września 1939 r., kiedy to łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

    Po zakończeniu prelekcji wszyscy obecni na wydarzeniu zostali zaproszeni do zwiedzania wystawy historii miasta i regionu, wystawy etnograficzno-zabawkarskiej oraz do obejrzenia autorskiej wystawy Sarzyńskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego-Sarzyńskich Zwiadowców Historii (przy obecności członków tego stowarzyszenia).

    Na wystawie prezentowane są militaria: bagnety polskie oraz niemieckie, hełm niemiecki wz. 34, łuski karabinowe oraz od pocisków do armaty przeciwpancernej Bofors, strzemiona kawaleryjskie, wyposażenie żołnierskie i inne. Ekspozycja będzie prezentowana do końca 2021 roku.

    Po zakończeniu części oficjalnej obecny na prelekcji Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz podziękował zebranym za obecność oraz za wygłoszenie wykładu dr. Dariuszowi Półćwiartkowi. Ponadto wyraził swoje uznanie i zadowolenie, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z roku 1939 jest przekazywana kolejnym pokoleniom.
    _________
    Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków: oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

    Organizatorzy dziękują za liczne przybycie uczniom z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego oraz z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku na czele z opiekunem Katarzyną Wiatrowicz.
    Wyrazy wdzięczności kierują również do dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku Stanisława Jaworskiego za zapewnienie oprawy muzycznej.

    MZL

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka