Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Siatkówce

27 marca 2019

W dniach 23-24 marca br. w Leżajsku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Siatkówce. Pomysłodawcą i organizatorem zawodów była Liturgiczna Służba Ołtarza działająca przy Bazylice OO. Bernardynów pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Mistrzem Polski została drużyna z Leżajska trenowana przez Jana Macha. Srebrny medal zdobył Krotoszyn, brąz zaś wywalczyli zawodnicy z Czułowa.

Mistrzostwa odbywały się pod honorowym patronatem abpa Adama Szala oraz Prowincjała OO. Bernardynów Teofila Czarniaka. Każdy dzień rozgrywek rozpoczynał się mszą św. w Bazylice ZNMP w Leżajsku. Otwarcia turnieju dokonali: bp Stanisław Jamrozek oraz Starosta Leżajski Marek Śliż.

Franciszkański Ośrodek Kultury pełnił funkcję biura mistrzostw, a jego dyrekotrem i zarazem opiekunem leżajskiej drużyny LSO był o. Klaudiusz Baran. Turniej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wszystkie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody (m.in. koszulki z autografami klubów z PlusLigii) oraz pamiątkowe puchary.

Końcowa klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

I miejsce: Leżajsk

II miejsce: Krotoszyn (diecezja kaliska)

III miejsce: Tychy-Czułów (archidiecezja katowicka)

IV miejsce: Warta (diecezja włocławska)

V miejsce: Gwizdów (archidiecezja przemyska)

VI miejsce: Mońki (archidiecezja białostocka)

VII miejsce: Miasteczko Śląskie (diecezja gliwicka)

VIII miejsce: Zaczernie (diecezja rzeszowska)

IX miejsce: Starogard Gdański (diecezja pelplińska)

X miejsce: Ruda Śląska (diecezja katowicka)

Tytuł MVP mistrzostw zdobył zawodnik leżajskiej drużyny Tobiasz Sarzyński.

Patronat medialny nad imprezą sprawował ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KNC” oraz podkarpacielive.tv, które prowadziło transmisję meczy finałowych oraz wręczenia nagród.

Organizatorzy dziękują za wsparcie wydarzenia: Staroście Leżajskiemu Markowi Śliżowi, Burmistrzowi Leżajska Ireneuszowi Stefańskiemu, Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, MZK Leżajsk, Opus Bonum, Tryumf, Maawsport, Styropianex, Greinplast, Kraksport i Happy Druk. Ponadto kierują podziękowania do dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych i dyrekcji Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku za życzliwość i pomoc w organizacji mistrzostw.

Klaudiusz Baran

Fot. Zuzanna Ostolska