Questing to wciąż jedna z najatrakcyjniejszych form poznawania dziedzictwa danego regionu. Przejście tematycznym nieoznakowanym szlakiem turystycznym to nie tylko szansa na poznanie walorów historyczno-kulturowych danego miejsca, których często próżno szukać w przewodnikach, ale również świetne wyzwanie dla umysłu, bo aby właściwie odczytać wskazówki zawarte w queście, koniecznie jest rozwiązanie różnego rodzaju rebusów.
Powiat Leżajski posiada obecnie sześć questów:
– „W Leżajsku na piasku objawiła się przy lasku Matka Boska Marya” – quest pieszy,
– „Na tropie wielokulturowości” – quest rowerowy,
– „Tajemnicze zabójstwo w biały dzień” – quest pieszy,
– „Los rzucony na stos” – quest pieszy,
– „O tym, co szablą wojował i od szabli zginął” – quest pieszy,
– „O tym, co starostwem leżajskim władał i z diabłem się nie układał” – quest pieszy.
Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców powiatu, o czym świadczy choćby to, że quest „Tajemnicze zabójstwo w biały dzień”, opowiadający o okolicznościach śmierci młodej mieszkanki przedwojennego Leżajska Marii Jaroszówny, znalazł się dwukrotnie w top 10 najpopularniejszych questów w Polsce.
W roku bieżącym Powiat Leżajski już po raz czwarty podjął współpracę z Fundacją Questingu z Bałtowa, w wyniku której powstaną dwa nowe questy. 22 kwietnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Leżajsku odbyły się warsztaty questingowe, podczas których opracowano tematykę i koncepcję tras, które następnie zostały sprawdzone już bezpośrednio w terenie.
Pierwszy z questów przybliży postać urodzonego w Leżajsku poety, tłumacza i satyryka Tadeusza Hollendra, który zginął rozstrzelany przez Niemców w ruinach warszawskiego getta. Drugi opowie o jednej z najtragiczniejszych kart w historii Leżajska – pacyfikacji miasta.
Premierę nowych questów zaplanowano wstępnie na drugą połowę czerwca. Zapraszamy do śledzenia profilu facebookowego Powiatu Leżajskiego, gdzie na bieżąco zamieszczamy wszystkie informacje.
Powstałe dotychczas questy w wersji papierowej można znaleźć w następujących punktach:
– Punkt Informacji Turystycznej w Leżajsku (Rynek 38),
– Muzeum Ziemi Leżajskiej (Mickiewicza 20),
– Wydział Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Leżajsku (Skłodowskiej 8, II piętro, pokój 207, godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7:30-15.30),
– Kawiarnia Poczekalnia (Plac Dworcowy 1),
– Dom Pielgrzyma (ul. 11 Listopada 1).
Można również pobrać je w wersji pdf ze strony Starostwa Powiatowego w Leżajsku https://www.starostwo.lezajsk.pl/questy/
Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Powiat Leżajski, Fundacja Questingu