80. rocznica pacyfikacji Leżajska

31 maja 2023

zdjęcie przedstawia ludzi ze sztandarami

28 maja odbyły się obchody 80. rocznicy pacyfikacji miasta przez oddziały niemieckie. Zarząd Powiatu Leżajskiego oraz delegacje urzędów i instytucji złożyli wieńce pod pomnikiem ku czci ofiar pacyfikacji. W wyniku tamtych tragicznych wydarzeń z maja 1943 roku zginęło około 47 osób.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 11:00 w Kościele Farnym pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik poległych przy ulicy 28 Maja. Tam odbył się apel pamięci, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie na leżajskim rynku odbył się koncert pt. „Tobie Polsko” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Wierzawicach.

Fot: Dawid Wiech

Informację zamieściła: Monika Baj