Zamknij mobilną wersję WCAG

„Zawołani po imieniu” upamiętnieni w Brzózie Królewskiej

29 marca 2022

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    „Zawołani po imieniu” to projekt realizowany przez Instytut Męstwa i Solidarności im. Witolda Pileckiego, poświęcony osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa. Program powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi, w związku z czym w wielu miejscach w Polsce stanęły symboliczne kamienie upamiętniające „Zawołanych po imieniu”.

    Kolejny taki artefakt stanął w Brzózie Królewskiej, a upamiętniać będzie Katarzynę i Sebastiana Kazaków, którzy zapłacili życiem za pomoc swoim żydowskim sąsiadom.

    Odsłonięcie kamienia odbyło się 24 marca, w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przedsięwzięcie zorganizował Instytut Pileckiego przy współorganizacji Powiatu Leżajskiego i Gminy Leżajsk.

    Uroczystość poprzedziła msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej ks. Krzysztof Chudzio, w koncelebrze: ks. Pawła Rytel-Andrianika, dyrektora Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, dziekana Dekanatu Leżajskiego, ks. Marka Jurkiewicza, ks. Jana Batora oraz ks. Edwarda Kołodzieja, proboszcza parafii w Brzózie Królewskiej.

    Starosta Leżajski Marek Śliż w swoim przemówieniu podczas uroczystości podkreślił, jak wyjątkowa była postawa brzózańskich „Zawołanych po imieniu”: Dzisiaj  przywołujemy imiona Katarzyny i Sebastiana Kazków – imiona, które dziś zyskują status symboli człowieczeństwa i niebywałej odwagi. Ich bohaterska postawa jest dowodem na to, że człowiek w sytuacji tak granicznej, jaką jest groźba utraty własnego życia, potrafi wznieść się ponad swój strach, jeśli zagrożone jest życie innego człowieka.

    Zapewnił również, że pamięć o Katarzynie i Sebastianie Kazakach będzie wciąż żywa, a historia ich czynów wpisze się  na stałe w programy edukacyjne lokalnych szkół. Ponadto wyraził nadzieję, że miejsce upamiętniające małżeństwo Kazaków oraz zamordowanych wraz z nimi Żydów, będzie przestrzenią do corocznego spotkania i należytego uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

    W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele parlamentarzystów: dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jerzego Paula Natalia Stawa, szef Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Pawła Poncyljusza Dominik Łazarz, wnuczka Katarzyny i Sebastiana Kazaków wraz z rodziną, dyrektor Instytutu Pileckiego i pomysłodawczyni projektu „Zawołani po imieniu” prof. IH PAN Magdalena Gawin, która odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, patrona wydarzenia; Zarząd Powiatu Leżajskiego: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Adam Wylaź, Przewodniczący Rady Gminy Leżajsk Kazimierz Krawiec, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowcy, pracownicy Instytutu Pileckiego, reprezentanci służb mundurowych, przedstawiciele: Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów, Zakładu Historii i Kultury Żydów w Uniwersytecie Rzeszowskim, reprezentanci Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, Fundacji Chasydów Leżajsk Polska, Żydowskiego Instytutu Historycznego, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych regionu w tym dyrekcja Zespołu Szkół w Brzózie Królewskiej, sołtys wsi oraz społeczność Brzózy Królewskiej.

    Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili: Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, żołnierze z 16 Batalionu Saperów z Niska, harcerze ZHP Hufiec Leżajsk, poddział Jednostki Strzeleckiej 2035 Leżajsk, uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzózie Królewskiej oraz poczty sztandarowe poszczególnych jednostek i instytucji z terenu powiatu leżajskiego.

    W ramach programu „Zawołani po imieniu”, w filii Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk w Brzózie Królewskiej odbyło się również spotkanie pt. „Za cenę życia” poświęcone rodzinie Kazaków. Ponadto Instytut Pileckiego zorganizował także specjalne warsztaty dla nauczycieli.

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka