Zamknij mobilną wersję WCAG

 „Z Wierzchosławic do Warszawy”. W 150. rocznicę urodzenia Wincentego Witosa – Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na wykład

14 marca 2024

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  W roku 2024 przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji Parlament Rzeczpospolitej Polskiej oddał hołd temu wybitnemu mężowi stanu, jednemu z ojców niepodległości – ogłaszając rok 2024 rokiem Wincentego Witosa.

  Z tej okazji serdecznie zapraszamy na wykład dr. Dariusza Półćwiartka poświęcony sylwetce Wincentego Witosa Z Wierzchosławic do Warszawy.

  Wykład odbędzie się 22 marca o godz. 12.30 w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej.

  Atrakcją dodatkową będzie występ artystyczny uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Leżajsku.

  —-

  Wincenty Witos – polityk, urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy
  i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty.

  Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera.

  Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.

  Źródło biogramu: Instytut Pamięci Narodowej

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka