XXI Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i XXI Dożynki Powiatowe

9 września 2020

8 września, w Święto Narodzenia Matki Bożej, do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku po raz dwudziesty pierwszy przybyli przedstawiciele formacji służb mundurowych z Podkarpacia oraz rolnicy, aby wziąć udział w Pielgrzymce Służb Mundurowych i Dożynkach Powiatowych zorganizowanych przez Powiat Leżajski oraz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku.

W związku z wciąż panującą epidemią uroczystości odbyły się na innych zasadach. Odprawiona została koncelebra przy ołtarzu polowym, której przewodniczył J.E. ks. bp pomocniczy przemyski Krzysztof Chudzio, z udziałem m.in. ks. dziekana Józefa Łobodzińskiego i kustosza  sanktuarium o. Klaudiusza Barana. Nabożeństwo poprzedził symboliczny przemarsz formacji mundurowych ulicą Leśną do sanktuarium.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe, które w tym roku reprezentowały służby mundurowe: Wojsko Polskie – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich reprezentowana przez 16 Batalion Saperów z Niska, Wojska Obrony Terytorialnej,  Bieszczadzka Służba Graniczna, Policja, Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Ochrony Kolei, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Jednostka Strzelecka nr 2035 z Leżajska, Leśnicy, Straż Miejska oraz inne służby noszące mundur. Pielgrzymka połączona jest z Dożynkami Powiatowymi i brały w niej udział również delegacje wieńcowe reprezentujące rolników z terenu powiatu.

W wydarzeniu uczestniczyli również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, reprezentujący Wojewodę Podkarpackiego, przedstawiciel Marszałka Województwa Podkarpackiego z Kancelarii Zarządu Waldemar Szumny, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Karol Ożóg i Mieczysław Tołpa, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź wraz z Wiceprzewodniczącymi Rady, wójtowie i burmistrzowie, komendanci policji i straży pożarnej z terenu województwa podkarpackiego oraz dowódcy pozostałych służb mundurowych, samorządowcy, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych i szkół, kierownicy jednostek, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji społecznych, a także pielgrzymi przybywający w tym dniu do sanktuarium.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, członkowie Jednostki Strzeleckiej nr 2035 i ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Leżajsku.

Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Dorota i Michał Zawadzcy z Jelnej. Posługę liturgiczną mszy św. pełnił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej oraz Jednostka Strzelecka nr 2035 z Leżajska, zaś oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Akcentami podkreślającymi wagę i nadzwyczajny charakter celebrowanego wydarzenia były: Odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Boskiej Leżajskiej, który odczytał Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec oraz Modlitwa Rolnika do Matki Bożej Leżajskiej odczytana przez Starościnę Dożynek Dorotę Zawadzką.

Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, a przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych, instytucji samorządowych oraz gmin złożyli symboliczne dary jako wyraz wdzięczności Matce Bożej Leżajskiej za otrzymane łaski.

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc przy organizacji następującym firmom i instytucjom: Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu AGROHURT z Rzeszowa, Browarowi w Leżajsku, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Jednostce Strzeleckiej nr 2035 z Leżajska, gminnym ośrodkom kultury, leżajskiemu szpitalowi oraz Zarządowi Dróg Powiatowych w Leżajsku.

GN

Fot. Dawid Wiech