Zamknij mobilną wersję WCAG

Walcz z dezinformacją w sieci

4 marca 2022

Alt=""
  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

    Państwowy instytut badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Badawcza), w skład, którego wchodzi zespół zajmujący się reagowaniem na zdarzenia naruszenia bezpieczeństwa w sieci, zaapelowała do użytkowników internetu o szczególną ostrożność. Na przestrzeni kilku dni zaobserwowano nasilenie się akcji dezinformacyjnej, która może być częścią działań służących destabilizacji, szerzeniu paniki i podsycaniu podziałów społecznych.

    NASK podjął działania mające prostować krążące w internecie nieprawdziwe pogłoski i ostrzegać przed przejawami celowej manipulacji. Informuje o tym m.in. na specjalnie utworzonym profilu Fb Włącz Weryfikację – NASK. Weryfikacji dokonują doświadczeni specjaliści, którzy monitorują sieć. Użytkownicy internetu, a zwłaszcza mediów społecznościowych, mogą sami zgłaszać podejrzane konta i działania przesyłając informację na adres informacja@nask.pl

    Szczególnie zauważalna jest ostatnio wzmożona akcja dezinformacyjna dotycząca uchodźców pochodzenia innego, niż ukraińskie. NASK zaapelował o wyjątkową czujność na takie wpisy, które mają na celu generowanie negatywnych emocji wobec uchodźców i zmianę postawy wobec osób uciekających przed wojną.

    „Prosimy o krytyczną ocenę kontrowersyjnych treści. Nie dajmy się sprowokować” – podkreślił NASK w swoim krótkim raporcie opublikowanym na Facebooku.

    Alt=""

    Jak weryfikować wpisy w internecie?
    Zasada 5z:
    – zweryfikuj czy źródło jest wiarygodne (np. czy znasz osobiście autora),
    – zweryfikuj prawdziwość i logiczność przedstawionej relacji,
    – zweryfikuj czy tę samą sytuację podaje inne źródło,
    – zweryfikuj co jest opinią autora, a co jest faktem,
    – zweryfikuj, czy autor zgłosił sytuację odpowiednim służbom, jeśli jest taka konieczność.

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka