Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę SOSW w Leżajsku

8 listopada 2023

Rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Leżajsku trwa już od kilku miesięcy. Postęp prac z pewnością da się zauważyć przechodząc obok siedziby ośrodka ulicą Mickiewicza, ponieważ na fundamentach wznoszone są już ściany budynku. Dla podkreślenia tego faktu, zgodnie z budowlaną tradycją, 6 listopada odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

W wydarzeniu uczestniczyli: Podkarpacki Wicekurator Oświaty Stanisław Fundakowski, Dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON Maciej Szymański, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego: Marek Leszczak i Józef Majkut, radni Rady Powiatu Leżajskiego: Franciszek Krajewski, Agata Kurlej, Roman Matuszek, Halina Pyszowska, Dorota Wylaź, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku mł. insp. Janusz Mokrzycki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku st. bryg. Józef Kludys, a także dyrektorzy, prezesi oraz kierownicy jednostek powiatowych i instytucji z terenu powiatu.

Gości powitał dyrektor SOSW Tomasz Chrząstek. Następnie głos zabrał Starosta Leżajski Marek Śliż, który przedstawił główne informacje dotyczące rozpoczętej inwestycji, jej przyszłego wpływu na poprawę jakości nauczania dzieci i młodzieży z SOSW, a także uzasadnił potrzebę rozwoju placówek specjalnych. Do zebranych skierowała również swoje słowo radna Rady Powiatu Leżajskiego Dorota Wylaź.

Podczas uroczystości wicedyrektor SOSW Beata Kaszycka odczytała treść aktu erekcyjnego, który został podpisany przez m.in. przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, społeczność ośrodka: rodziców i uczniów oraz wykonawcę inwestycji. Dokument umieszczono w specjalnej kapsule, która następnie spoczęła we wcześniej przygotowanym miejscu, w murze nowo powstającego budynku.

Jak zgodnie podkreślali uczestnicy wydarzenia, wmurowanie kamienia to niezwykle ważny moment, ponieważ nie tylko podkreśla wagę realizowanej inwestycji, ale również symbolizuje społeczne zaangażowanie w zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju i edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Nie ma wątpliwości co do tego, że nowy obiekt znacząco zwiększy szanse każdego ucznia na to, aby mógł w pełni rozwijać swój potencjał i stać się aktywnym członkiem społeczeństwa.

SOSW