Oficjalne przekazanie dronów leżajskiej policji i straży pożarnej

7 listopada 2023

6 listopada w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się oficjalne przekazanie Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) z kamerą termowizyjną dla Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku.

W uroczystości przekazania dronów uczestniczyli, obok Starosty Leżajskiego Marka Śliża : I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie Stanisław Sekuła, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie bryg. Janusz Jabłoński, Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku mł. insp. Janusz Mokrzycki , I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku mł. insp. Artur Wasiuta, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku bryg. Józef Kludys, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku mł. bryg. Zbigniew Sarzyński, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, Skarbnik Powiatu Jolanta Marciniak, mł. asp. Miłosz Krzywonos oraz mł. asp. Daniel Żak z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, kpt. Piotr Szpytma z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, policjanci i strażacy, którzy przeszli szkolenie z pilotażu BSP, kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Leżajsku Sylwia Jaskółowska oraz jego pracownicy.

Po przekazaniu dronów odbyła się ich prezentacja na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej.

BSP zostały zakupione w ramach realizacji projektu pn. ,,MONITORING POWIETRZNY – innowacyjne wzmocnienie bezpieczeństwa połączone z edukacją uczestników ruchu drogowego w powiecie leżajskim”, współfinansowanego w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024, z celu szczegółowego nr 1 – wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa. Wartość dofinansowania wyniosła 100 000,00 zł.

Drony wyposażone w wielofunkcyjną kamerę termowizyjną z dalmierzem przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w miejscach publicznych poprzez wdrożenie monitoringu powietrznego, który umożliwi szybszą identyfikację zdarzeń, sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, jak również umożliwi bezproblemowy przepływ informacji pomiędzy odpowiednimi służbami. Będzie to miało wymierny wpływ na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu leżajskiego. By móc obsługiwać sprzęt, policjanci oraz strażacy przeszli odpowiednie przeszkolenie z pilotażu BSP – loty poza zasięgiem wzroku.

Ponadto, zgodnie z założeniem ww. projektu, 6 listopada zostało przeprowadzone spotkanie edukacyjne pn. „Bądź widoczny na drodze” z dziećmi z przedszkola Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego i prawidłowymi zachowaniami na przejściach dla pieszych. Funkcjonariusze do tego celu wykorzystywali tzw. „Miasteczko Ruchu Drogowego”. Dzieci otrzymały również opaski odblaskowe.

ZK

Fot. Powiat Leżajski i KPP w Leżajsku