Zamknij mobilną wersję WCAG

Uczennica ZSL laureatką II edycji ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

15 kwietnia 2021

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  Konkurs zorganizowany został przez Kancelarię Sejmu, z inicjatywy Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i był skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, a jego celem było upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej.

  W skład Komitetu Honorowego II edycji konkursu weszli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (przewodniczący), Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: plastycznej, „tekst piosenki” i literackiej.

  Na konkurs nadesłano 4000 prac, a zakwalifikowano 3700, w tym około 500 prac literackich, co świadczy o dużej konkurencji i jego wysokim poziomie.

  W kategorii literackiej jury najwyżej oceniło pracę pt. „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego” autorstwa uczennicy ZSL w Leżajsku Ilony Woś. Tekst przedstawiał tragiczne losy jedynej kobiety, która zginęła w Katyniu, Janki Lewandowskiej z domu Dowbor-Muśnickicej, od aresztowania pilotki do tragicznej śmierci oraz ekshumacji i pochówku w 2005 roku. Ilona przygotowała pracę pod okiem nauczycielki języka polskiego Lucyny Słoniec.

  Lucyna Słoniec

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka