Zamknij mobilną wersję WCAG

Trwa remont elewacji i piwnic budynku głównego Muzeum Ziemi Leżajskiej

27 czerwca 2024

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  25 czerwca br. w siedzibie Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się narada budowlana w związku z prowadzonym remontem elewacji i piwnic zabytkowego budynku dawnego Dworu Starościńskiego.

  Podczas spotkania, inwestora, czyli Powiat Leżajski, reprezentował Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Adam Krupiński, natomiast z ramienia Muzeum Ziemi Leżajskiej obecny był dyrektor placówki Jacek Kwieciński wraz z pracownikiem. Ponadto w naradzie udział wzięli kierownik budowy, inspektor nadzoru oraz przedstawiciel firmy DARMIS wykonującej tę inwestycję .

  Roboty budowlane zmierzają do przywrócenia właściwego wyglądu wizualnego budynku, który jest wizytówką powiatu, ale przede wszystkim mają na celu zabezpieczyć go przed degradacją. Odnowione zostają ściany, balustrady, posadzki kamienne, cokoły, stolarka okienna i drzwiowa, remontowane są lukarny – okna dachowe, odnowione zostanie pokrycie dachowe z dachówki wraz z jej impregnacją. Ponadto odrestaurowane zostaną dwukondygnacyjne piwnice.

  W piwnicy dolnej planowane są organizacje wystaw czasowych lub utworzenie kolejnej wystawy stałej, w związku z czym piwnica w przyszłości udostępniona zostanie zwiedzającym.

  Obecnie odrestaurowana została już część budynku od strony wschodniej ponadto równocześnie trwają także zaawansowane prace w piwnicy dolnej.

  Muzeum Ziemi Leżajskiej, które jest instytucją kultury Powiatu Leżajskiego,  już od końca 2021 roku posiadało niezbędny projekt budowlany oraz wszelkie pozwolenia na budowę, wydane przez Starostę Leżajskiego oraz Podkarpackiego Konserwatora Zbytków.

  Środki finansowe pozyskane zostały w wyniku złożonego przez Powiat Leżajski wniosku do II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – blisko pół miliona złotych na remont elewacji i piwnic zabytkowego budynku dawnego Dworu Starościńskiego. Dodatkowo wkład własny zapewniony został przez organizatora tj. Powiat Leżajski.

  Planowana inwestycja powinna zakończyć się do końca września 2024 roku. Wykonawcą robót jest firma “DARMIS” Dariusz Misiukanis z siedzibą w Warszawie.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka