Zamknij mobilną wersję WCAG

„Szlaki nadziei. Odyseja wolności” – nowa wystawa plenerowa w Muzeum Ziemi Leżajskiej

8 listopada 2022

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Od 8 listopada Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza do obejrzenia nowej bezpłatnej wystawy plenerowej pt. „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” znajdującej się na placu przed budynkiem muzeum.

  Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii generała Władysława Andersa. Prezentuje nie tylko losy polskich wojskowych opuszczających Związek Sowiecki, lecz także tułaczkę ludności cywilnej oraz udział bohaterskich Polaków w Bitwie o Anglię, pod Tobrukiem, Monte Cassino czy w walce o Narwik. W jej skład wchodzą koloryzowane zdjęcia, opisy w języku polskim i angielskim oraz komplet makiet.

  Warto dodać, iż wystawa plenerowa jest częścią dużego, ambitnego projektu IPN, którego realizacja potrwa aż do 2025 roku. Finalnie ma on swoim zasięgiem objąć ponad 50 krajów oraz być dostępny w 30 językach, a poszczególne wersje ujęte zostaną w kontekstach dostosowanych do lokalnych społeczności. Nadrzędnym celem projektu jest odkłamanie historii Polski, którą w wielu miejscach w Europie i na świecie zniekształcono na potrzeby wrogiej propagandy.

  Spot filmowy dotyczący wystawy:

   

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka