Zamknij mobilną wersję WCAG

Wernisaż wystawy „Z Leżajszczyzny do Watykanu” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

7 listopada 2022

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” – Jan Paweł II

  Tym jakże aktualnym w dzisiejszej dobie cytatem 4 listopada br. rozpoczęło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Z Leżajszczyzny do Watykanu” w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

  Na ekspozycję składają się pamiątki Ojca Świętego z różnych okresów jego życia: od czasów studenckich, przez liczne pielgrzymki, aż po ostatnie chwile w Watykanie. Na wystawie zobaczyć można m.in. zastawy stołowe, elementy ubioru, przedmioty codziennego użytku, otrzymane prezenty i listy oraz pokaźną ilość zdjęć. Zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji.

  Wernisaż zaczął się od przemowy i podziękowań dyrektora MZL Jacka Kwiecińskiego. W krótkich słowach przypomniał sylwetkę i wybitne zasługi papieża Polaka. Następnie dyrektor MZL przywitał zebranych gości, pośród których, obok licznie zgromadzonych mieszkańców powiatu leżajskiego, znaleźli się Starosta Leżajski Marek Śliż wraz z małżonką, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Leżajsku młodszy inspektor Artur Wasiuta, członkowie Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej na czele z jej przewodniczącym dr. Dariuszem Półćwiartkiem oraz dyrektorzy szkół, przedstawiciele stowarzyszeń i inne osoby związane z lokalnym środowiskiem kultury.

  W następnej kolejności głos zabrał Starosta leżajski Marek Śliż, który  wyraził zadowolenie oraz uznanie za przygotowanie wystawy.

  Podczas spotkania wystąpił wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, chór Cantiamo pod dyrekcją Barbary Kuczek, który wykonał m.in. Barkę, ulubioną pieśń Jana Pawła II. Nie zabrakło utworu pt. Miłości nie obawiaj się, opartego o homilię Ojca Świętego z czasu spotkania z młodzieżą w Gdańsku w 1987 r. oraz patriotycznej pieśni Mury, pośrednio przypominającej o sprzeciwie papieża wobec muru komunistycznego. Cały występ zwieńczył utwór Biały Krzyż.

  Po części artystycznej nastąpiła część merytoryczna, na którą składała się prelekcja dr. Dariusza Półćwiartka pt. „Patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II”.

  Ponadto przybyli goście mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat przywiezionych przedmiotów należących niegdyś do Ojca Świętego, ich losów i znaczenia. Są to m.in. rzeczy, które były mu bardzo bliskie, jak na przykład polar i czapka noszone podczas pieszych wędrówek w góry.

  Po tym pozostało już tylko uroczyste przecięcie wstęgi otwierającej wystawę. Jej zwiedzanie odbyło się w atmosferze wielu wspomnień i delikatnej tęsknoty. Na sam koniec przewidziany został jeszcze poczęstunek tradycyjnymi kremówkami papieskimi – ten punkt programu niewątpliwie bardzo spodobał się dzieciom. Jest nam miło, że najmłodsi uczestnicy wernisażu, choć nigdy nie poznali Ojca Świętego, wykazali tak duże zainteresowanie jego osobą.

  Ekspozycja będzie czynna do 4 grudnia br.

  Muzeum Ziemi Leżajskiej dziękuje wszystkim gościom za przybycie. Szczególne podziękowania kieruje do Barbary Kuczek, artystek i artystów z chóru Cantiamo oraz dr. Dariusza Półćwiartka za ich czynny udział w wernisażu.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka