Zamknij mobilną wersję WCAG

Ruch ludowy na ziemi leżajskiej w okresie międzywojennym – relacja z prelekcji w Muzeum Ziemi Leżajskiej

31 marca 2023

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    29 marca w Muzeum Ziemi Leżajskiej miał miejsce wykład dr. Dariusza Półćwiartka z Zespołu Szkól Licealnych w Leżajsku o roli ruchu ludowego na ziemi leżajskiej w okresie międzywojennym. Gościem honorowym spotkania był Marszałek Sejmu II kadencji RP Józef Zych, który przedstawił swój wkład w prace nad podpisaniem konkordatu ze Stolicą Apostolską w 1993 r. oraz uchwaleniem Konstytucji RP w 1997 r.

    W spotkaniu wzięli udział: Starosta Leżajski Marek Śliż, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, były poseł na Sejm RP Ignacy Półćwiartek, prezes zarządu wojewódzkiego PSL Adam Dziedzic, Zbigniew Micał, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych Zbigniew Trębacz, prezes zarządu powiatowego PSL Bronisław Student wraz z członkami, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Józef Majkut, członek Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Antoni Bereziewicz oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół Licealnych i Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku wraz z nauczycielami i wielu innych gości.

    Na zakończenie uczestnicy mieli okazję zwiedzić wystawę „Ze wsi na Wiejską, czyli Marszałek Józef Zych w służbie Narodu, Kościoła i Ziemi Leżajskiej” dokumentującą jego życie i pracę zawodową.

    Na wystawie, dzięki marszałkowi Zychowi, znalazły się prawdziwe „białe kruki”. Przede wszystkim oryginał Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. z podpisem marszałka, pierwsze wydanie książkowe Konstytucji RP o bardzo niskim nakładzie ze wstępem napisanym przez niego, reprint Konstytucji 3 Maja w języku niemieckim i francuskim. Cenny jest reprint książki autorstwa J. Zycha wydanej z okazji beatyfikacji J.P II w j. włoskim poświęconej przez papieża Benedykta XVI.

    Zapewne po raz pierwszy spotkamy się z medalami parlamentów wybranych państw świata oraz medalami upamiętniającymi Konstytucję 3 Maja i Konstytucję marcową z 1921 r. Prezentujemy także dorobek naukowy marszałka Zycha w postaci książek. Na szczególne podkreślenie zasługują książki prawnicze o tematyce ubezpieczeniowej. J. Zych uchodzi w Polsce za najwybitniejszego znawcę problemów zadośćuczynień i orzecznictwa sądowego z tego zakresu.

    MZL

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka