Puchar Europy World Kyokushin Budokai

9 grudnia 2019

W dniach 23-24 listopada w Dębicy podczas Pucharu Europy w World Kyokushin Budokai reprezentanci Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate z sekcji z Nowej Sarzyny i Leżajska wywalczyli jeden złoty, dwa srebrne oraz dwa brązowe medale. Oliwia Wojtas została złotą medalistką Pucharu Europy w konkurencji kata i srebrną w kumite. Dominik Ner zdobył brąz w kumite. Dobrze zaprezentowały się w Mistrzostwach Europy Kobiet Anna Szczuka, która swój start w kumite zakończyła na drugim miejscu i Natalia Kondeusz zdobywając 3 miejsce.

W składzie reprezentacji Polski z klubu LKKK znaleźli się również: Mateusz Ner, Mikołaj Złotek, Emilia Paszek i Aleksandra Koszałka oraz sędziowie sensei Piotr Jeziorowski, sensei Adam Tokarz, sensei Paweł Szalewicz. Do turnieju zgłosiło się 630 zawodników z 21 krajów reprezentujących światowe organizacje Kyokushin takie, jak WKB, WKO, Kyokushin-kan, IFK, IBK, IKO Matsui i Oyama Karate. tj.: Białorusi, Czech, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Iranu, Kazachstanu, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Turkmenistanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Organizatorem Mistrzostw był World Kyokushin Budokai Poland i Leżajski Klub Kyokushin Karate kierowany przez shihan Dariusza Burdę. Na turnieju obecni byli prezydent światowej organizacji WKB Kancho Pedro Roiz oraz członkowie komitetu międzynarodowego WKB – shihan Daniel Sanchez z Hiszpanii i Sergiei Vsevolodov z Ukrainy.

Podczas oficjalnego otwarcia Mistrzostw Europy wysłuchano hymnu Polski, który a capella odśpiewała Zuzanna Grecka. Mistrzostwa Europy WKB rozpoczęła konkurencja kata dla wszystkich startujących. Wszystkie walki eliminacyjne odbywały się na 5 tatami. Nie było ograniczenia siły kopnięć i uderzeń, a służby medyczne odnotowały tylko drobne urazy, które w sporcie kontaktowym są normalnością. Najliczniejszą grupą zawodników byli reprezentanci Ukrainy i Rosji, gdzie karate kyokushin jest na bardzo wysokim poziomie sportowym. Tak jak wszystkie turnieje WKB, te mistrzostwa były otwarte dla zawodników ze wszystkich organizacji karate kontaktowego. Walki we wszystkich kategoriach odbywały się w pełnych, japońskich, przepisach knock down kyokushin czyli z możliwością stosowania wszystkich kopnięć z pełną siłą, zarówno w nogi (tzw. low kick), jak i w głowę.

Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się od łamania twardych przedmiotów (temashiwari). Przed walkami finałowymi odbył się wspaniały pokaz w wykonaniu Maxima Sapianyina z Ukrainy, po którym przystąpiono do walk finałowych open seniorów, kobiet, U22, juniorów oraz kategorii oldboy. Wszyscy zawodnicy byli bardzo dobrze przygotowani do Mistrzostw Europy. Walki finałowe rozgrywane na głównej macie wzbudziły wiele emocji wśród gości turnieju. Turniej odbywał się na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Można było zobaczyć bardzo dużo ciekawych i efektownych pojedynków w wykonaniu aktualnych mistrzów świata i Europy.

Oficjalnego otwarcia Mistrzostw dokonał Prezydent światowej organizacji WKB Pedro Roiz w obecności Posła na Sejm RP Jana Warzechy, Burmistrza Miasta Dębica Mariusza Szewczyka, Starosty Dębickiego Piotra Chęćka, Burmistrza Brzostka Wojciecha Staniszewskiego, Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki, Prezesa Leżajskiego Klubu Mirosława Hołdy oraz zaproszonych gości. Podczas uroczystego otwarcia wręczono sponsorom i zaproszonym gościom podziękowania za wsparcie i udział w mistrzostwach. Turniej objęty był honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wojewody Podkarpackiego, Starosty Dębickiego, Burmistrza Miasta Dębica i Federacji Karate World Kyokushin Budokai Poland. Patronat medialny sprawowała TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Nowiny, Nowiny 24. Głównym sponsorem ME był Olimp Dębica.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom bardzo wysokiego poziomu sportowego. Podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu organizacyjnego dębickich zawodów, a w szczególności władzom samorządowym regionu, MOSiR Dębica z Panią Martą Pawełko-Tokarz na czele, zarządowi Klubu, działaczom, obsłudze medycznej, sympatykom i kibicom. Turniej został zorganizowany z pomocą Urzędu Miejskiego w Dębicy, MOSiR Dębica, Ośrodka Kultury w Nowej Sarzynie, Klubu Bushido z Dębicy, Klubu UKS w Brzostku, Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

LKKK