Zamknij mobilną wersję WCAG

Przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Leżajsku

29 listopada 2019

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

  W najbliższą niedzielę 1 grudnia o godz. 12.15 na Placu Mariackim w Leżajsku odbędzie się czwarta w tym roku przysięga żołnierzy z 3 . Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej na sztandar podkarpackich terytorialsów w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 90 żołnierzy.

   

  Przysięgę poprzedzi msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku, która rozpocznie się o godz. 11.00, następnie około godz. 12.00 uroczystości przeniosą się na Plac Mariacki. O 12.15 dowódca uroczystości złoży meldunek o gotowości do przysięgi płk. Dariuszowi Słocie – dowódcy brygady. Będzie to wyjątkowa uroczystość, ponieważ terytorialsi po raz pierwszy będą przysięgać na Sztandar Podkarpackiej Brygady OT, który 27 września tego roku płk Słota otrzymał z rąk Prezydenta RP – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy. Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

   

  Tuż obok centralnych obchodów będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy (quady, motocykle, sprzęt noktowizyjny oraz broń snajperską) będący na wyposażeniu Podkarpackiej Brygady, który zaprezentują żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ponadto wystawione zostanie stoisko promocyjne, gdzie będzie można porozmawiać o nowotworzonej formacji, czy o tym, jak szkolą się  terytorialsi w czasie ćwiczeń rotacyjnych i zintegrowanych. Dodatkowo chętni będą mogli zaczerpnąć informacji dotyczących tego, jakie kroki należy poczynić, aby wstąpić do pododdziałów Podkarpackiej Brygady OT.

   

  Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które tym razem odbyło się na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia żołnierzy – ochotników. Po przysiędze będą się oni szkolić rotacyjnie w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu w wymiarze dwóch dni. 24 listopada odbyło się również powołanie żołnierzy rezerwy na 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Szkolenie to skierowane jest do byłych żołnierzy zawodowych, po zasadniczej służbie wojskowej oraz przeszkoleniu wojskowym. Cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

   

  Burmistrz Leżajska oraz Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w tym jakże ważnym wydarzeniu dla żołnierzy oraz lokalnej społeczności.

   

  ***

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut żołnierzy WOT. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy prawie 23 tys. żołnierzy.

   

  Opracowanie; 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego ps ,,Pług”

   

  Informację zamieścił: Grzegorz Leja -Wydział PW.