Zamknij mobilną wersję WCAG

Promocja publikacji muzealnej „Bibułkarstwo na Ziemi Leżajskiej”

30 stycznia 2024

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  29 stycznia w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się promocja kolejnej publikacji muzealnej pt. „Bibułkarstwo na Ziemi Leżajskiej” oraz otworzono wystawę czasową związaną z tą tematyką.

  Na wstępie spotkania dyrektor Muzeum Jacek Kwieciński przywitał uczestników wydarzenia, w tym zaproszonych gości: Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztofa Trębacza, przedstawicieli Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej: dr. Dariusza Półćwiartka (przewodniczący), Antoniego Bereziewicza i Romana Szałajkę. Następnie słowa uznania oraz podziękowania do twórców wystawy i autorów publikacji muzealnej skierował Krzysztof Trębacz.

  W części artystycznej spotkania wystąpili: chór kameralny seniorów „Impresja” z Leżajska prowadzony przez Barbarę Kuczek, zespół seniorów z Domu Dziennego Pobytu „ Senior +” z Przychojca oraz Klub Seniora „Senior +” z Brzózy Królewskiej.

  Następnie autorzy publikacji: Antoni Bereziewicz i Czesława Zawadzka  przybliżyli zgromadzonym jej tematykę.  Składa się ona z następujących rozdziałów: A. Bereziewicz: Rys historyczny wsi Przychojec oraz  Cz. Zawadzka: Dzieje i teraźniejszość sztuki bibułkarskiej, Artystki ludowe z Przychojca i Historia wskrzeszenia sztuki bibułkarskiej w Przychojcu.

  Autorzy prac otrzymali pamiątkowe podziękowania za udział w organizacji wystawy oraz upominki ufundowane przez Powiat Leżajski jako partnera wydarzenia.

  Po symbolicznym przecięciu wstęgi wystawa została otwarta, a przybyli goście mieli możliwość jej zwiedzenia. Wszyscy zgromadzeni byli pod wielkim wrażeniem kunsztu wykonania prac.

  Wśród wystawców wystawy czasowej poświęconej bibułkarstwu znaleźli się: Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Starym Mieście, Środowiskowy Dom Samopomocy w Sarzynie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej, Środowiskowy Dom Dziennego Pobytu Senior + w Przychojcu, , Klub Seniora „Senior +” w Brzózie Królewskiej, Dom Pomocy Społecznej w Piskorowicach – Mołyniach, Niepubliczne Przedszkole Specjalne w Nowej Sarzynie, Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Nowej Sarzynie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Laszczynach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Laszczynach – Filia w Zmysłówce Twórcami bukietów kwiatowych były Panie: Maria Banaś, Józefa Mieleszko, Czesława Zawadzka, Marta Zdeb, Anna Jarosz, Maria Martula, Urszula Dubiel, Wiktoria Moryś.

  Powyższa publikacja jest do nabycia w sklepiku muzealnym, wystawa zaś mieści się w sali wystawowej na parterze Dworu Starościńskiego i pozostanie udostępniona zwiedzającym do 18 lutego br.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka