Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

4 sierpnia 2021

1 sierpnia na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się kilkadziesiąt minut przed godziną 17.00 występem uczestników oraz pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy z Jelnej.

Punktualnie o godzinie 17.00 – w godzinę „W”, rozległy się syreny alarmowe, zostały odpalone race, a w niebo wypuszczono balony w barwach narodowych. Następnie zgromadzonych przywitał Starosta Leżajski Marek Śliż oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński. W przemówieniu Starosta nawiązał do historii Powstania Warszawskiego, które było największym tego typu zrywem niepodległościowym Armii Krajowej oraz największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

W dalszej części pikniku kontynuowane były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się: Jacek Piech z Nowej Sarzyny,  grupa wokalno – kabaretowa „siódemka” z Sarzyny, zespół Cantilenae z Dębna. Zgromadzeni mogli również obejrzeć pokaz tańca Boogie Woogie wykonany przez Maraton Boogie Giedlarowa, a także musical „Skrzypek na dachu”, wystawiony przez artystów z Teatru Muzycznego „BROADWAY” działającego przy GOK Giedlarowa.

Na pikniku nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Zebrani mieli możliwość obejrzenia prezentacji wozu strażackiego, policyjnego i wojskowego, którym na piknik przybyła w pełnym uzbrojeniu 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Na amatorów dobrego jedzenia czekały grochówka przygotowana przez ZSL w Leżajsku, bigos przyrządzony przez firmę Smak Górno oraz specjały od Koła Gospodyń Wiejskich z Łukowej. Ponadto swoje stoiska promocyjne zaprezentowały Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska oraz harcerze Hufca Leżajsk, którzy zorganizowali gry i zabawy oraz malowanie twarzy dla dzieci. Najmłodsi chętnie korzystali również z dmuchanej zjeżdżalni. Podczas pikniku zainteresowani mogli zwiedzać wystawy muzealne, a także odpocząć w ogródku grillowym przygotowanym przez restaurację Dębnianka.

Piknik patriotyczny został zorganizowany przez Muzeum Ziemi Leżajskiej i Powiat Leżajski we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Leżajsk. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Starosta Leżajski Marek Śliż.

Partnerami wydarzenia byli:

– Powiatowa Komenda Policji w Leżajsku,

– OSP Biedaczów – Gwizdów,

– 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej,

– Jednostka Strzelecka JS 2035 funkcjonująca przy Zespole Szkól Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,

– Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Leżajsk,

– kibice Pogoni Leżajsk.

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom tj. Elektrociepłowni Nowa Sarzyna,  Browarowi Leżajsk, Firmie Rutkowski & Trębacz, Zespołowi Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, firmie Smak Górno, Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu AGROHURT S.A., firmie Allmat skład materiałów budowlanych, firmie Stanley.

MZL

Zdjęcia: Muzeum Ziemi Leżajskiej, Dawid Wiech