Powiatowe obchody Dnia Strażaka w KP PSP w Leżajsku

21 maja 2019

15 maja uroczyście obchodzono Dzień Strażaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku. Obchody rozpoczęły się apelem na placu przed budynkiem Komendy.

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy i kompania honorowa z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, poczet sztandarowy i pododdział klas pożarniczych z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku, poczty sztandarowe z jednostek OSP w Grodzisku Dolnym, Woli Zarczyckiej, Kuryłówce, Sarzynie, Wierzawicach, Brzyskiej Woli i Kulnie oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, emeryci pożarnictwa i strażacy z ochotniczych straży pożarnych powiatu leżajskiego.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Podkarpacki Komendant Wojewódzki nadbryg. Andrzej Babiec, Radny Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, władze samorządowe na czele ze Starostą Leżajskim Markiem Śliżem, burmistrzowie, wójtowie oraz duchowieństwo. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, sądownictwa, prokuratury, prezesi
    i komendanci gminni OSP, dyrektorzy zakładów pracy, firm i instytucji.

Na początku apelu komendant powiatowy PSP w Leżajsku st. bryg. Józef Kludys przywitał gości, podziękował uczestnikom uroczystości za działania podejmowane na rzecz ochrony przeciwpożarowej i za dobrą współpracę z Komendą Powiatową PSP w Leżajsku. Komendant złożył życzenia strażakom i podziękował im za trud oraz poświęcenie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, a także odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do strażaków z okazji ich święta.
    Następnie delegacje z KP PSP w Leżajsku i ochotniczych straży pożarnych złożyły gratulacje Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu nadbryg. Andrzejowi Babcowi z okazji awansu generalskiego, który otrzymał z rąk Prezydenta RP 4 maja 2019 r.

Podczas apelu nastąpiło również wręczenie odznaczeń, wyróżnień i nominacji na wyższe stopnie służbowe.
    Srebrną Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” został odznaczony mł. bryg. Wojciech Długosz i mł. bryg. Zbigniew Sarzyński. Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymali: kpt. Piotr Pinderski, kpt. Mateusz Pietrycha, kpt. Adam Matuszak, asp. sztab. Maciej Koc, st. asp. Albin Hader, st. asp. Sylwester Różycki, st. ogn. Tomasz Mucha, ogn. Piotr Adamiak, druh Janusz Płatek, druh Jaromir Burek i Józef Maziarz. Srebrnym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” został odznaczony Krzysztof Sobejko.

Nominacje na wyższy stopnień oficerski młodszego brygadiera otrzymali: st. kpt. Marek Kryla i st. kpt. Tomasz Leja. W korpusie aspiranckim awansowano na wyższe stopnie służbowe: st. asp. Jerzego Kołcza na stopień aspiranta sztabowego oraz mł. asp. Daniela Pytla i mł. asp. Pawła Siedleckiego na stopnień aspiranta. Nie zabrakło również nominacji w korpusie podoficerów i szeregowych. Awans na stopień starszego ogniomistrza otrzymał ogn. Krzysztof Adamiak. Na stopień ogniomistrza nominowano: mł. ogn. Piotra Adamiaka, mł. ogn. Zenona Niedbałę, mł. ogn. Piotra Paula, mł. ogn. Rafała Pinderskiego. Stopień młodszego ogniomistrza otrzymali: st. sekc. Andrzej Błotni, st. sekc. Dariusz Derylak, st. sekc. Przemysław Kozyra, st. sekc. Stanisław Perlak, st. sekc. Krzysztof Siuzdak, st. sekc. Tomasz Smycz, st. sekc. Ireneusz Traka, st. sekc. Marcin Trojnar i st. sekc. Marcin Żuraw. Na stopień starszego sekcyjnego awansowano: sekc. Leszka Krasnodębskiego, sekc. Dariusza Nicponia i sekc. Przemysława Żurawia. Nominacje na stopnień starszego strażaka otrzymali: str. Karol Dec, str. Piotr Młynarczyk, str. Mateusz Strojek i str. Bartłomiej Zawitkowski.

Po apelu strażacy i zaproszeni goście udali się z pielgrzymką do ZNMP w Leżajsku. W paradzie główną ulicą miasta maszerowała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Dolnym na czele z kapelmistrzem Jakubem Magoniem, za nimi kompania honorowa Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, poczty sztandarowe, goście oraz pododdziały strażaków. Uroczystej mszy świętej w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył ks. dziekan Marek Cisek, a homilię wygłosił o. Samuel Węgrzyn. Po mszy św. strażacy modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Pocieszenia, a następnie złożyli wiązankę pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Opracowanie: mł. bryg. Wojciech Długosz, KP PSP Leżajsk
    Zdjęcia: asp. sztab. Leszek Borek, KP PSP Leżajsk