Powiatowe obchody 103. rocznicy Święta Niepodległości

15 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj uzyskał suwerenność. Pamięć o tym przełomowym dla historii wydarzeniu jest wciąż żywa i co roku mobilizuje rodaków do wspólnego świętowania, w którym biorą udział również mieszkańcy powiatu leżajskiego.

Tegoroczne obchody święta niepodległości zostały zorganizowane przez Powiat Leżajski i Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku oraz Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku.

Pierwszą część uroczystości rozpoczęło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”, po którym odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny w ceremoniale wojskowym z udziałem asysty honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, a także kompanii wojskowej i pożarniczej Jednostki Strzeleckiej 2035 oraz pocztów sztandarowych. Nabożeństwo koncelebrowali ks. dziekan Marek Cisek,  kustosz leżajskiego Sanktuarium O. Klaudiusz Baran oraz O. Efrem Obruśnik, który wygłosił również homilię.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz uczestników pod pomnik ku czci poległych w walkach niepodległościowych. Następnie po odczytaniu Apelu Pamięci i oddaniu salwy honorowej przez oddział kawalerii samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, reprezentacje organizacji z terenu powiatu i kierownicy jednostek powiatowych złożyli u stóp pomnika wieńce i wiązanki. Starosta Leżajski Marek Śliż skierował do mieszkańców również okolicznościowe przemówienie.

Po zakończeniu pierwszej części obchodów Święta Niepodległości odbyła się uroczysta defilada, której miejscem docelowym był plac przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Dla uczestników uroczystości została przygotowana wojskowa grochówka.

Do dalszego świętowania zachęcił mieszkańców powiatu program artystyczny pn. „Miejcie nadzieję” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Powiatowej Orkiestry DIVERTIMENTO oraz artystów Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, tj. Grupy Wokalnej Meritum.

Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu obchodów: Kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku O. Klaudiuszowi Baranowi, dyrekcji, młodzieży i nauczycielom z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku,  Miejskiemu Centrum Kultury w Leżajsku, Powiatowej Orkiestrze DIVERTIMENTO, dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Ziemi Leżajskiej, dowódcy oraz Strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 2035  z Leżajska, dowódcy oraz Orkiestrze i Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, komendantowi oraz funkcjonariuszom policji z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, komendantowi oraz strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, harcerzom Hufca Leżajsk, Andrzejowi Więcławowi – Usługi Kulinarne w Leżajsku, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku oraz pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje i organizacje z terenu powiatu.

Gabriela Dąbek

Więcej zdjęć z uroczystości do obejrzenia na profilu facebookowym Powiatu Leżajskiego.