Zamknij mobilną wersję WCAG

Podsumowanie wakacji w Muzeum Ziemi Leżajskiej

22 sierpnia 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Tegoroczne „wakacje w muzeum” dobiegły końca. Tego roku na dzieci w różnym wieku czekało moc atrakcji. W odróżnieniu od lekcji muzealnych skierowanych do szkół i przedszkoli, na zajęcia wakacyjne można było zapisywać się indywidualnie.
  Muzeum odwiedzili funkcjonariusze Policji, choć najważniejszy gość przybył na czterech łapach – pies policyjny, suczka owczarka belgijskiego imieniem Gina. Gina ze swoim opiekunem dumnie zaprezentowała swoje umiejętności, od prostych sztuczek po skomplikowane polecenia, które podczas służby doskonale uzupełniają pracę wykonywaną przez ludzi, a czasem nadają jej kierunek. Drugą połowę zajęć dzieci spędziły samodzielnie ozdabiając torby naramienne farbami do tekstyliów, po czym wzięły swoje prace do domu na pamiątkę.
  Kolejnym razem w Muzeum zadebiutowały nowe zajęcia, polegające na malowaniu kamyków – w ten sposób zwykłe otoczaki przeobraziły się w wesołe biedronki, gąsienice, pszczoły, motyle i żabki, a nawet krasnale i ich budki. Wszystkie dzieła powędrowały na plac muzealny, wywołując uśmiechy na twarzach turystów, którzy mieli okazję zobaczyć kolorową łąkę.
  Dzieci spotkały się również na warsztatach chemicznych: dmuchały wspólnie balony poprzez reakcję sody z octem, tworzyły magiczne mozaiki w mleku oraz robiły efektowne lampy z lawą, nie zabrakło też wybuchających wulkanów.
  Był też zaplanowany czas na robienie markamy. Makrama jest sztuką ręcznego plecenia sznurków, znaną już od czasów starożytnych. Pod okiem pracowników uczestnicy zajęć wyplatali małe serduszka. Artystyczna atmosfera panowała także w środę, kiedy to dzieci samodzielnie wyrabiały masę porcelanową, z której powstały najróżniejsze ozdoby: zawieszki, breloczki, figurki i biżuteria.
  Nie brakowało też zajęć połączonych ze zwiedzaniem Wystawy Archeologii i Dziejów Staropolskich, które poświęcone były krótkiej lekcji na temat mody średniowiecznej. Przy pomocy filcu, piórek i kolorowej bibuły dzieci same zaprojektowały średniowieczne stroje.

  Muzeum Ziemi Leżajskiej dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony wakacyjny czas oraz zachęca do regularnego odwiedzania strony internetowej (http://muzeum-lezajsk.pl/) w czasie wakacji, jak i w okresie ferii zimowych. Odpowiednio wczesny kontakt jest gwarancją możliwości zapisania się na wszystkie zajęcia.

  MZL

  Informację zamieściła : Monika Baj