Zamknij mobilną wersję WCAG

Plenerowa wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej

4 lutego 2022

Alt=""
 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej można oglądać wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Pokolenie Baczyńskiego”. Upamiętnia ona pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce.

  Ekspozycja została przygotowana w związku ze stuleciem urodzin Krzysztofa K. Baczyńskiego – jednego z najwybitniejszych polskich poetów, który zginął przedwcześnie, podczas Powstania Warszawskiego.

  Wystawa przedstawia pierwsze pokolenie Polaków wychowanych w niepodległej Polsce oraz przypomina także o postaciach, które urodziły się na początku dwudziestolecia międzywojennego
  i miały wpływ na losy Polski.

  „To pokolenie ludzi, które zostało wykształcone, ukształtowane i wychowane w II Rzeczypospolitej. Wielu niestety zginęło w trakcie II wojny światowej. Ale ci, którym udało się przetrwać, m.in. w 1980 roku wraz z innymi pokoleniami Polaków, to właśnie oni stawali na barykadach walki o wolność i solidarność”.

  Inauguracyjna prezentacja wystawy miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu 2021 roku.

  W części ogólnopolskiej wystawy oprócz sylwetki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, żołnierza Batalionu „Parasol” Armii Krajowej, który poległ w powstaniu warszawskim, prezentowane są także m.in. sylwetki Karola Wojtyły, Reginy Pleśniewicz i Anieli Dziewulskiej-Łosiowej, a w części regionalnej: Ireny Leszczyńskiej, Jana Bałdy oraz Józefa Szajny.

  Wystawę bezpłatnie zwiedzać będzie można do 31 marca br.

  Serdecznie zapraszamy!

  MZL

  Informację zamieściła: K.Ć.