Otwarto Centrum Rehabilitacji w Stowarzyszeniu „Dobry Dom”

24 listopada 2021

Odpowiednie zaplecze lokalowo-sprzętowe to niezbędny składnik procesu rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Doskonale wie o tym Stowarzyszenie „Dobry Dom” w Nowej Sarzynie, które właśnie zakończyło przebudowę części swojej nowosarzyńskiej siedziby w celu stworzenia Centrum Rehabilitacji.

Remont obejmował wykonanie: pomieszczenia terapeutycznego, dwóch sal rehabilitacyjnych, pomieszczenia do wodolecznictwa, dwóch łazienek przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, adaptację części korytarza na strefę wypoczynkowo-relaksacyjną, wymianę instalacji elektrycznej w całym budynku.

Wartość przedsięwzięcia to 328 931,26 zł, z czego 158 330,00 zł pochodziło ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zaś 170 601,26 zł to środki własne stowarzyszenia.

Dzięki wsparciu udzielonemu przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie oraz Fundację PGNiG udało się również wyposażyć centrum w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, m.in.: atlas trzystanowiskowy, drabinki rehabilitacyjne, materace, wirówki do hydromasażu, ekopompę z zestawem Aquavibron, aparat do wykonywania zabiegów laserem, aparat do wykonywania drenażu limfatycznego oraz lampę Bioptron.

Uroczyste otwarcie centrum odbyło się 19 listopada, a wzięli w nim udział m.in.: Zarząd Powiatu Leżajskiego, Poseł na Sejm Jerzy Paul, dyrektor Oddziału Podkarpackiego PFRON Maciej Szymański, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Dankowska, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie Monika Bernat oraz ks. dziekan Józef Łobodziński, proboszcz parafii w Woli Zarczyckiej.

Budynek, w którym mieści się zarówno siedziba „Dobrego Domu”, Zakład Aktywności Zawodowej, jak i Centrum Rehabilitacji został przekazany stowarzyszeniu przez Powiat Leżajski. – Bardzo cieszymy się, że budynek służy tak szczytnym celom i od dawna wyrażamy podziw dla działań stowarzyszenia, które dzięki nowo otwartemu centrum będzie mogło jeszcze bardziej rozszerzyć swoją działalność pomocową – powiedział starosta leżajski podsumowując wydarzenie.

W najbliższym czasie stowarzyszenie planuje stworzyć także ogrody sensoryczne, które również będą pełniły funkcję rehabilitacyjną i terapeutyczną dla podopiecznych stowarzyszenia.