Zamknij mobilną wersję WCAG

Otwarcie nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi Leżajskiej

26 kwietnia 2022

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  22 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie nowej wystawy stałej „Archeologia i Dzieje Staropolskie Ziemi Leżajskiej”. Ekspozycja zlokalizowana jest w piwnicy południowo-wschodniej jednej z oficyn kompleksu muzealnego.

  Z tej okazji w muzeum gościło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, różnorodnych instytucji, placówek oświatowych, urzędów, jak również osoby zaangażowane w działanie i rozwój muzeum, m.in.: Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź wraz z radnymi powiatowymi, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Skarbnik Powiatu Leżajskiego Jolanta Marciniak, Sekretarz Powiatu Leżajskiego Kazimierz Kryla, przedstawiciele instytucji samorządowych, komendanci policji i straży pożarnej: insp. Zenon Wierzchowski oraz st. bryg. Józef Kludys, dyrektor SP ZOZ w Leżajsku Marian Furmanek, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek powiatowych, członkowie Rady Muzeum na czele z jej przewodniczącym Dariuszem Półćwiartkiem oraz przedstawiciele stowarzyszeń współpracujących z placówką.

  Zaproszonych gości przywitało w progu muzeum dwóch szermierzy w stroju polskim oraz szwedzkim z XVII wieku. Było to nawiązanie do potopu szwedzkiego, który nie ominął ziemi leżajskiej, a także nawiązanie do tworzonych przez muzeum filmów historycznych z udziałem rekonstruktorów z tego okresu. Filmy te wyświetlane są na nowo utworzonej ekspozycji.

  Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się od spotkania na sali konferencyjnej, podczas którego dokonano prezentacji poszczególnych etapów tworzenia ekspozycji. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Zespołu „za5pierwsza” wraz z wokalistką Eweliną Grabowską. Artystka wykonała utwory z repertuaru Hanki Ordonówny oraz Wojciecha Młynarskiego.

  Po występie zebrani mieli okazję obejrzeć pokaz walki szermierczej, wysłuchać opowieści o strojach i uzbrojeniu z czasów potopu szwedzkiego jak też wziąć udział w zabawie polegającej na wykonaniu krótkiego ćwiczenia szermierczego.

  Na zakończenie swojego pokazu szermierze – tym razem na zewnątrz, tuż przy budynku, w którym mieści się nowa ekspozycja – w obecności zaproszonych gości oddali jeszcze pokazowy wystrzał z broni prochowej.

  Ceremonialne przecięcie wstęgi miało miejsce już w budynku oficyny południowo-wschodniej. Po nim wszyscy goście udali się na zwiedzanie wystawy. Zwieńczeniem całej uroczystości był poczęstunek przygotowany w głównym budynku Dworu Starościńskiego.


  Inwestycja zakładała generalny remont budowlany w piwnicy.  Prace te związane były z:
  – wykonaniem nowych posadzek,
  – Wykonaniem ogrzewania podłogowego,
  – zdemontowaniem wewnętrznych schodów oraz zbudowaniem nowych żelbetowych,
  – zrobiona została nowa instalacja elektryczna,
  – prace renowacyjne ścian i sklepień ceglanych (najbardziej czasochłonne zadanie),
  – wykonana została instalacja wentylacji mechanicznej pod posadzkowej,
  – utwardzono z kostki granitowej dojście na zaplecze piwnicy,
  – wykonano instalację zasilająca dla nagłośnienia sceny oraz zasilania, wyposażenia stanowisk wystawców w trakcie organizowanych imprez na dziedzińcu,
  – wykonaniem gabloty posadzkowej,
  – wykonano stolarkę drzwiowe,
  – wykonano barierki, poręcze,
  – wykonano i zamontowano przeszklenia z drzwiami i stałym naświetleniem na parterze wraz z aranżacją grafikową,
  – wykonano wszystkie niezbędne instalacje tj.: – oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, monitoringu, SSWiN (system alarmowy), SSP czyli p. poż, instalacja freonowa.

  W zakres prac dodatkowych związanych z Adaptacją Zespołu dworu Starościńskiego na cele społeczne ponadto wchodził:
  – zakup scena/podest (demontowalnej) 6×10 m, wys. 0,9 m,
  – utwardzenie dojścia na zaplecze oficyny południowo-wschodniej (do adaptowanej piwnicy),
  – wymiana oświetlenia/iluminacji budynków zespołu od strony dziedzińca,
  – budowa pergoli w konstrukcji drewnianej zlokalizowana pomiędzy oficynami południowymi,
  – doposażenia w urządzenia interaktywne dla dzieci np.: drewniane zabawki dla dzieci, tuby akustyczne, dzwony rurowe wkomponowane w istniejące założenie ogrodowe,
  – urządzenie interaktywne dla dorosłych : montaż stolika szachowego,
  – wymiana ławek ogrodowych, koszy, stojaków dla rowerów,
  – rozbudowa konstrukcji wsporczej dla istniejącej uprawy chmielu na zapleczu sceny dla pełniejszej prezentacji charakteru uprawy co ma związek z wystawą browarniczą funkcjonującą w Muzeum,
  – w pobliżu bramy wejściowej na dziedziniec zespołu dworskiego, zamontowany jest ekran multimedialny pełniący rolę informacyjną,
  – zakupiono schodołaz dla osób z niepełnosprawnością.

   Łączny koszt inwestycji to:  1 931 741,46 zł.

  Dofinansowanie:
  – Unia Europejska  – 993 892,83 zł.
  – Budżet Państwa – 132 519,04 zł.
  – Powiat Leżajski tj. Organizator Muzeum 470 568,41 zł.
  – Środki własne 28 913,00 zł.


  Utworzenie wystawy „Archeologia i Dzieje Staropolskie Ziemi Leżajskiej” wraz z rewitalizacją placu wokół kompleksu są największą inwestycją od czasu otwarcia Muzeum Ziemi Leżajskiej w 2008 roku. Projekt ten pochłonął wiele czasu, środków i pracy, dlatego
  w tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy włożyli weń swoją cegiełkę i pomogli przekuć plany w rzeczywistość. Dziękujemy również tym, którzy trud ten docenili.

  Muzeum Ziemi Leżajskiej składa podziękowania Zarządowi Powiatu Leżajskiego oraz radnym Powiatu Leżajskiego za wsparcie podczas realizacji inwestycji.

  Ponadto muzeum dziękuje Gminnemu Ośrodkowi Kultury Gminy Leżajsk za nagłośnienie oraz firmie PB light Paweł Burda za oświetlenie podczas uroczystości otwarcia ekspozycji.

  MZL

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka