Medale PRO ECCLESIA PREMISLIENSI dla mieszkańców powiatu leżajskiego

20 kwietnia 2022

Alt=""

W Wielki Czwartek w Pałacu Arcybiskupim w Przemyślu odbyło się uroczyste spotkanie świąteczne. Była to okazja do złożenia życzeń oraz wręczenia nominacji dla kapłanów, a także wyróżnień dla świeckich.

W uznaniu za ofiarną służbę Kościołowi Przemyskiemu wyróżnieni zostali dwaj mieszkańcy naszego powiatu:

• Złotym Medalem PRO ECCLESIA PREMISLIENSI: Kazimierz Kryla z Parafii p.w. św. Barbary w Grodzisku Dolnym. Pełnił on przez kilkanaście lata funkcje w strukturach diecezjalnych Akcji Katolickiej, w tym przez trzy kadencje był prezesem diecezjalnym. Jest obecnie drugą kadencję Wiceprezesem Akcji Katolickiej w Polsce. Przez kilkanaście lat był członkiem Rady Duszpasterskiej przy Metropolicie Przemyskim. W latach 2013-18 był delegatem Metropolity Przemyskiego w Krajowej Radzie Katolików Świeckich przy Konferencji Episkopatu Polski, będąc jej przewodniczącym. Reprezentował laikat w spotkaniach międzynarodowych w Irlandii, Anglii, Danii, Portugalii i Niemczech.
    • Srebrnym Medalem PRO ECCLESIA PREMISLIENSI: Krzysztof Sobejko z Parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Będąc Wójtem Gminy Leżajsk podejmuje on owocną współpracę z CARITAS Archidiecezji Przemyskiej. Obecnie koordynuje pomoc charytatywną dla Ukrainy, w ramach której z magazynów Caritas w Leżajsku zostało odprawionych ok. 300 tirów. Ponadto organizacje pozarządowe w terenu gminy zaangażowały się w pomoc dla uchodźców na granicy przygotowując m.in. kanapki.

Fot. Archidiecezja Przemyska/Stanisław Gęsiorski