Zamknij mobilną wersję WCAG

Oddali hołd poległym obrońcom Lwowa

20 sierpnia 2019

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    Do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa wsi Zadwórze, corocznie przybywają delegacje przedstawicieli polskich instytucji państwowych, szkół i stowarzyszeń, aby oddać hołd ochotnikom poległym w obronie miasta podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.
    17 sierpnia 1920 r. oddział 330 ochotników pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego maszerując wzdłuż torów z miejscowości Krasne, został ostrzelany od strony Zadwórza przez siły bolszewickie Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. Zaciekła obrona podjęta przez ochotników opóźniła podejście wrogiej armii do Lwowa, przyczyniając się tym samym do sukcesu operacyjnego wojsk polskich. 318 młodych ludzi złożyło wielką ofiarę krwi i wałczyło do ostatniego naboju w karabinie. Po zakończonej bitwie wściekłość bolszewików była tak ogromna, że na polu bitewnym wyszukiwali rannych, aby ich dobić. Następnie bezcześcili zwłoki żołnierzy do tego stopnia, że niewielu z nich udało się zidentyfikować. Postawa ochotników stała się ważnym symbolem polskiej niezłomności, zaś bitwa zyskała miano jednej z najbardziej heroicznych bitew w historii. Do dziś określa się ją mianem „Polskich Termopili”.
    W tegorocznych obchodach 99. rocznicy Bitwy pod Zadwórzem, które odbyły się 17 sierpnia na terenie wsi Zadwórze, wzięło udział kilkaset osób, wśród których znaleźli się m.in.: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Krzysztof Trębacz. Zarząd Powiatu złożył wieniec u stóp zadwórzańskiego krzyża i odwiedził Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie zapalił znicze na grobach poległych żołnierzy.
    Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW