Zamknij mobilną wersję WCAG

Powiatowe obchody Święta Niepodległości

14 listopada 2022

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    Przez 123 lata odzyskanie niepodległości było marzeniem każdego, kto czuł się Polakiem – marzeniem, w zasadzie, zakazanym. Nie przeszkodziło to jednak naszym rodakom w dążeniu do jego urzeczywistnienia. Gdy nadeszła wolność – wyczekana, wymodlona, wywalczona – stało się jasne, że choć staraniom o nią przewodził jeden człowiek, była dziełem wielu ludzi, których nazwiska pozostają po dziś dzień anonimowe. I to m.in. im należy się miejsce w naszej pamięci. Z pewnością wiedzą to mieszkańcy powiatu leżajskiego, ponieważ co roku licznie uczestniczą we wspólnym świętowaniu. Nie inaczej było i tym razem.

    Zgodnie z tradycją obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny z udziałem asysty honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, a także kompanii wojskowej i pożarniczej Jednostki Strzeleckiej 2035 oraz pocztów sztandarowych. Nabożeństwo koncelebrowali ks. dziekan Marek Cisek,  kustosz leżajskiego Sanktuarium O. Klaudiusz Baran oraz O. Efrem Obruśnik, który wygłosił również homilię.

    Po mszy św. nastąpił przemarsz uczestników pod pomnik ku czci poległych w walkach niepodległościowych, gdzie odczytano Apel Pamięci, a oddział kawalerii oddał salwę honorową. Następnie samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, reprezentacje organizacji z terenu powiatu i kierownicy jednostek powiatowych złożyli u stóp pomnika wieńce i wiązanki. Ponadto Starosta Leżajski Marek Śliż, Poseł na Sejm Jerzy Paul, Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr oraz radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg skierowali do mieszkańców okolicznościowe przemówienia.

    Po zakończeniu pierwszej części obchodów święta odbyła się uroczysta defilada, której miejscem docelowym był plac przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli posilić się wojskową grochówką.

    Do dalszego świętowania zachęcił mieszkańców powiatu program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.

    Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu obchodów: Kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku O. Klaudiuszowi Baranowi, dyrekcji, młodzieży i nauczycielom z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku,  Miejskiemu Centrum Kultury w Leżajsku, dowódcy oraz Strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 2035  z Leżajska, dowódcy oraz Orkiestrze i Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, Wojskom Obrony Terytorialnej, komendantowi oraz funkcjonariuszom policji z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, komendantowi oraz strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, harcerzom Hufca Leżajsk, Muzeum Ziemi Leżajskiej, pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje i organizacje z terenu powiatu oraz sponsorom: Piekarni PSS Społem w Leżajsku, Smak-Górno Sp. z o.o., Hortino ZPOW Sp. z o.o. i MZK Leżajsk.

    Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu Fb Powiatu Leżajskiego.

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka