Zamknij mobilną wersję WCAG

Nowa inwestycja w parku przemysłowym Stare Miasto – Park

14 grudnia 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Na obszarze parku przemysłowego Stare Miasto – Park w gminie Leżajsk dobiegła końca nowa, duża inwestycja przemysłowa. Firma STELSPAW w ramach projektu Program Operacyjny Polska Wschodnia 1.3.1, na obszarze 2 ha zainwestowała w budowę nowoczesnego kompleksu hal przemysłowych.

  W pierwszym etapie została wybudowana hala o powierzchni 6.840 m² z zapleczem socjalno-biurowym i nowoczesnym wyposażeniem produkcyjnym takim jak: wycinarki laserowe, prasy krawędziowe, centra obróbcze CNC, oraz najnowocześniejsze roboty spawalnicze, pracujące w technologii hybrydowej plazma-MAG. Wielkość inwestycji w tym etapie sięgnie 44 mln zł. W kolejnych latach będą dobudowywane następne hale produkcyjne. Firma planuje docelowe zatrudnienie ponad 300 osób.

  STELSPAW Sp. z o.o. powstała w październiku 2017, a od lutego 2018, prowadzi działalność produkcyjną na terenie SM– Park.  W dwóch halach przemysłowych o łącznej powierzchni 3600m² produkowane są elementy stalowe dla przemysłu maszynowego i budowlanego.

  Aktualne spółka zatrudnienia 170 osób i przygotowuje się do kolejnych rekrutacji. Główni klienci to: Volvo, Kalmar, Wacker Neuson, Hiab, Scania. W przygotowaniu są projekty dla klientów z branży pojazdów elektrycznych. Natomiast głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie stalowych elementów do maszyn przemysłowych, takie jak: skrzynie ładunkowe zbiorniki paliwowe, ramy podwozi, zespoły zabudowy silników do maszyn budowlanych, wysięgniki i stabilizery.  

  Zwraca uwagę dynamiczny rozwój spółki, który zgodnie z informacją jej zarządu, jest wynikiem konsekwentnej polityki wdrażania nowych projektów oraz systematycznym podnoszeniem jakości i wydajności.

  Od 2019 r. spółka posiada certyfikat ISO 9001:2015. W 2020r. otrzymała certyfikat spełnienia wymagań jakościowych w spawalnictwie według EN ISO 3834-2:2005, a w roku 2021 certyfikat systemu zarządzania środowiskiem wg ISO 14001.

  Zatrudnienie w spółce mogą znaleźć przede wszystkim: spawacze, w mniejszym zakresie ślusarze, a w dalszym etapie, po rozbudowie, operatorzy i programiści maszyn CNC (lasery, roboty spawalnicze, prasy krawędziowe, centra obróbcze itp.), lakiernicy, inżynierowie procesu, projektanci, logistycy, pracownicy magazynu.

  Uroczyste otwarcie nowej hali produkcyjnej odbyło się 8 grudnia. W trakcie są jeszcze instalacje ostatnich maszyn i końcowe odbiory techniczne. W uroczystości wraz załogą i zarządem firmy wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, m.in. Zarząd Powiatu Leżajskiego: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, a także reprezentanci szkół średnich, urzędu pracy oraz parku przemysłowego SM – Park.

  Spółka zainwestowała w maszyny i urządzenia najnowszej generacji. Jedną z nich jest laser 3D do ciecia rur i profili. Z kolei cięcie blach odbywać się będzie się na laserze 2D o mocy 6000W, który charakteryzuje się dużym stopniem automatyzacji, dzięki zastosowaniu numerycznie sterowanej wieży magazynowej o pojemności 130 ton, wraz z systemem załadowczo-rozładowczym.

  Najbardziej zaawansowanymi technicznie urządzeniami, są roboty spawalnicze. Zastosowano w nich innowacyjną metodą spawania hybrydowego, plazma – MAG. Dzięki tej technologii, Spółka znacznie rozszerzy możliwości produkcji oraz wejdzie w nowe, nie dostępne dotychczas obszary, w których klasyczne metody spawania, nie są dopuszczalne – mówi Prezes Zarządu Dariusz Kuras* – Dopełnieniem całego procesu produkcji, będzie malarnia proszkowa, która jest w zasadzie całym zespołem urządzeń, począwszy od kabiny śrutowniczej, automatycznej myjki ciśnieniowej z możliwością fosforanowania elementów, poprzez kabiny nakładania proszków i pieców do ich polimeryzacji.

  Tępo rozwoju firmy widać po skali inwestycji oraz przyroście zatrudnienia – w roku 2023 zatrudniono 60 nowych pracowników. Również plany na kolejne lata, w tym dalsza rozbudowa oraz przewidywane przyrosty zatrudnienia, pozwalają przewidywać, że będzie to znaczący i jeden z najnowocześniejszych zakładów pracy na terenie powiatu leżajskiego.

  *Prezes Zarządu mgr inż. Dariusz Kuras, pochodzi z Wierzawic, jest absolwentem Politechniki Śląskiej i Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach. Spółkę STELSPAW, współtworzy od początku jej istnienia.         

  STELSPAW Sp. z o.o.

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka
  Fot. Stelspaw Sp. z o.o.