Zamknij mobilną wersję WCAG

Leżajski szpital zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne

14 grudnia 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Już we wrześniu Ministerstwo Zdrowia informowało, po uprzednich konsultacjach z lekarzami i organizacjami pacjenckimi, o rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi. Od 1 listopada z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 45-74 lat, a nie jak do tej pory w wieku 50-69 lat. Ponadto od 2025 r. będzie obowiązywała tylko mammografia cyfrowa. Na tę zmianę gotowy jest z pewnością Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Leżajsku, który zakupił najnowocześniejszy mammograf cyfrowy.

  Mammografia cyfrowa to nowoczesna metoda obrazowania zmian w piersi. Zapewnia wysoką rozdzielczość obrazu oraz właściwy kontrast i pozwala na uzyskanie obrazów o znaczenie wyższej wartości diagnostycznej niż w przypadku mammografów analogowych.

  Mammograf zakupiony przez SP ZOZ to Mammomat Fusion firmy Siemens – system mammograficzny klasy premium, opracowany z myślą o usprawnieniu codziennych badań przesiewowych i diagnostycznych. Wartość inwestycji to ok. 700 000 zł brutto. Na jej realizację szpital uzyskał dotację z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 650 000 zł, w ramach umowy na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy”.

  Obecnie tylko u 20% kobiet raka piersi rozpoznaje się we wczesnym stadium, dlatego profilaktyka ma kluczowe znacznie, także dla dalszego leczenia. SP ZOZ w Leżajsku zachęca do regularnych badań i zaprasza na bezpłatną mammografię kobiety w wieku 45-74 lat.

  Aby skorzystać z bezpłatnych badań, nie jest potrzebne skierowanie. Osoba, która spełnia kryteria programu, może zgłosić się osobiście – pracownia mammograficzna znajduje się w budynku głównym szpitala na II piętrze – lub umówić telefonicznie pod nr (17) 24 04 921, by ustalić termin wizyty.

  Szpital zaprasza również na bezpłatne badania cytologiczne. Program ten kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Badania przeprowadzane są raz na 3 lata. Pracownia cytologiczna znajduje się na I piętrze w Przychodni Specjalistycznej i czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.35. Na badanie można umówić się również telefonicznie: (17) 24 04 786.

  Ponadto placówka zachęca także do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach realizowanego programu „Profilaktyka 40+”, który pozwala na wykonanie szerokiego pakietu badań profilaktycznych. Po zmianie Rozporządzenia badania mogą wykonać powtórnie osoby, które już korzystały z programu (po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania) – szczegółowe informacje i pomoc w uzyskaniu e-skierowania pod nr tel. 17 24 04 781 oraz na www.spzoz-lezajsk.pl.

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka