Noc Muzeum 2023 w Muzeum Ziemi Leżajskiej już za nami

24 maja 2023

W minioną sobotę, 20 maja, w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się kolejna już Noc Muzeów.

W ramach tego wydarzenia placówka zaprosiła do nocnego zwiedzania poszczególnych ekspozycji. Udostępnione zostały wszystkie posiadane wystawy zarówno te stałe, jak i czasowe.

Jednak nim rozpoczęło się nocne zwiedzanie, w sali konferencyjnej MZL miała miejsce uroczysta inauguracja tego wydarzenia.

Głównym punktem inauguracji był koncert „Poważnie i sentymentalnie” w wykonaniu rodziny Paluchów: Moniki (fortepian), Anny (śpiew) oraz Pawła (akompaniament).

Podczas pierwszej części występu zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Moniki Paluch, w którego repertuarze znalazły się utwory m.in. Fryderyka Chopina. Natomiast w drugiej części już wspólnie, artyści wykonali melodie m.in. Anny German.

Po zakończonym koncercie publiczność na stojąco nagrodziła muzyków długimi gromkimi brawami.

W koncercie, poza licznie przybyłymi mieszkańcami powiatu, uczestniczyli Starosta Leżajski Marek Śliż, radny Rady Powiatu Leżajskiego Marian Grabarz, radny Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej Stanisław Chmura, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu oraz poszczególnych gmin, jak również przedstawiciele z placówek oświatowych i stowarzyszeń.

Po uroczystej inauguracji rozpoczęło się zwiedzanie muzeum i trwało, aż do godz. 24.00. Wśród wystaw stałych zwiedzający mieli okazję obejrzeć ekspozycję historii miasta i regionu, etnograficzno-zabawkarską, browarniczą oraz tę najnowszą – otwartą w ubiegłym roku – archeologii oraz dziejów staropolskich na ziemi leżajskiej, mieszczącą się w zabytkowej XVII-wiecznej piwnicy.

Równie dużą popularnością cieszyły się udostępnione wystawy czasowe: wystawa rzeźb Wincentego Pażyry, „Ze wsi na Wiejską – Marszałek Józef Zych w służbie Ojczyźnie, Kościoła i Ziemi Leżajskiej” ukazująca życie naszego rodaka, pochodzącego z Giedlarowej Marszałka Zycha oraz wystawa Polskie Browary Zamknięte ze zbiorów birofilisty Adama Dąbka.

MZL

Fot. archiwum własne MZL oraz Dawid Wiech