Niezwykły koncert kolęd „Greccio – Jubileusz 800 lat” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

16 stycznia 2024

13 stycznia w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się niezwykły koncert kolęd zatytułowany „Greccio – Jubileusz 800 lat”. To wyjątkowe wydarzenie, łączyło w sobie nie tylko tradycyjne kolędy, ale także piosenki świąteczne, upamiętniające narodziny Chrystusa.

Dodatkowo w tym magicznym wieczorze wszystkim przybyłym towarzyszyły teksty źródłowe zaczerpnięte z życiorysu św. Franciszka z Asyżu.

Koncert w wykonaniu zespołu muzycznego Za5pierwsza” przy wsparciu grupy wokalnej „Zawirowani
    w Pasji” prowadzonej przez Ewelinę Grabowską, nawiązywał do historycznego wydarzenia w Greccio, gdzie św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku stworzył pierwszą szopkę, ukazującą narodziny Jezusa. To symboliczne przedstawienie było prekursorem współczesnych jasełek i miało głęboki wpływ na tradycję bożonarodzeniową.

O tej niewielkiej miejscowości święty Franciszek mówił: W żadnym dużym mieście nie dokonało się tyle nawróceń, co w małym Greccio. To właśnie tutaj postanowił przeżyć Boże Narodzenie zupełnie inaczej, niż to robiono do tej pory. Zebrał braci i ludność miasteczka, a do groty ze żłobem, który napełniono sianem, wprowadzono woła i osła. Tomasz z Celano pisze: „Na żłobie odprawia się uroczysta msza święta, w czasie której kapłan doznaje niezwykłej radości. Franciszek, ubrany w dalmatykę, gdyż był diakonem, dźwięcznym głosem śpiewa świętą Ewangelię”. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę i tak Greccio stało się nowym Betlejem.

W koncercie uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy naszego regionu, przedstawiciele gmin, instytucji publicznych, placówek oświatowych, kulturalnych oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Powiat leżajski reprezentował Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, który po zakończeniu wydarzenia w imieniu reprezentowanego przez siebie samorządu skierował podziękowania dla wszystkich wykonawców i organizatorów wydarzenia – składając przy tym życzenia noworoczne przybyłym na to wydarzenie.

Ponadto w spotkaniu udział wzięli Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Radny Rady Powiatu Leżajskiego Marek Kogut, Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej dr Dariusz Półćwiartek wraz z członkiem rady Stanisławem Chmurą.

Koncert „Greccio – Jubileusz 800 lat” był inicjatywą o. Maksymina Ferenca i zespołu Za5pierwsza.
    W koncercie obok grupy wokalnej „Zawirowani w pasji” udział wzięli zaprzyjaźnieni muzycy: Ewelina Sokal i Dominik Dudek.

MZL
    Fot. Dawid Wiech, MZL