Zamknij mobilną wersję WCAG

Nagroda dla Starosty Leżajskiego w Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych

12 grudnia 2023

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  7 grudnia w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się podsumowanie 47. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych, w którym wyróżniono również Starostę Leżajskiego.

  Scalanie gruntów jest narzędziem ułatwiającym restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, w tym prowadzenie produkcji rolnej i ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwie. To narzędzie, które poprawia konkurencyjność gospodarstw rolnych oraz otwiera drogę do wprowadzania nowoczesnych technologii. Scalanie gruntów umożliwia również racjonalne wykorzystanie zasobów ziemi uprawnej, poprzez dostosowanie rozłogu gruntów i istniejącej infrastruktury do potrzeb gospodarstw rolnych.

  Ministerstwo organizuje konkurs corocznie przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich, od 1970 roku. Jest to dodatkowa forma promowania prac urządzeniowo-rolnych związanych z tworzeniem korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie.

  W konkursie brały udział wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych z całej Polski. Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie zgłosiło do konkursu obiekt Kramarzówka w gminie Pruchnik, w powiecie jarosławskim. Rzeszowskie biuro zajęło II miejsce, a wraz z nim Starosta Leżajski, ponieważ był organem prowadzącym postępowanie scaleniowe w tej miejscowości.

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka
  Źródło zdjęć i informacji: Ministerstwo Rozwoju Wsi i Rolnictwa