Zamknij mobilną wersję WCAG

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza do Parku Drewnianej Zabawki

8 lipca 2020

 • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
 • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

 • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

  Kilka lat temu Muzeum Ziemi Leżajskiej podjęło inicjatywę, która miała na celu podtrzymanie tradycji wyrobu drewnianych zabawek, które zachwycają swoją prostotą i urokiem. To przedsięwzięcie miało również zwrócić uwagę społeczeństwa na zalety tego typu produktów: trwałość, ekologiczność i bezpieczeństwo dla dzieci.

  W 2014 roku w Leżajsku powstał jedyny w swoim rodzaju Park Drewnianej Zabawki. Można w nim podziwiać powiększone modele: dzięciołka, wozu z konikiem, konika na biegunach, wiatraczka i ludzika schodzącego po drabinie. Dołączyły one do ptaka klepaka – pierwszej dużej zabawki, która stanęła przed Muzeum Ziemi Leżajskiej już kilka lat temu.

  Jak widać na poniższych zdjęciach ptak klepak gigant poddany został gruntownej odnowie. Odmalowano go, a zarazem uzupełniono w nim wszelkiego rodzaju ubytki, które powstały na skutek panujących warunków atmosferycznych. Zmodernizowany, po raz kolejny stanął przed Muzeum Ziemi Leżajskiej. Tym razem został on umiejscowiony w centralnej części parku. Ta odwzorowana postać zabawki w tradycyjnych kolorach nawiązuje do popularnych w regionie ręcznie wykonywanych zabawek, również przez pracowników Muzeum Ziemi Leżajskiej. Jego zadaniem jest nawiązanie do jednej z wystaw stałych w muzeum poświęconej zabawkarstwu leżajskiemu.

  Ptak klepak to ruchomy ptaszek na dwóch kółkach. Podczas popychania porusza skrzydłami, które, uderzając o siebie, wydają dźwięk przypominający klaskanie. Ptak klepak w tak powiększonej wersji w 2000 roku na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze promował walory turystyczne Podkarpacia. Dostępny jest w sklepiku muzealnym razem z innymi zabawkami, takimi jak bryczka, strażak czy dzięciołek.

  Po drugiej stronie placu muzealnego został umieszczony odnowiony wasążek (wasąg), dawny wóz wyjazdowy. To wypleciona z wikliny skrzynia (kosz), którą nakładano na wóz lub zimą na sanie. Wasążki służyły wyłącznie do wyjazdów specjalnych, np. do kościoła, do ślubu lub w jakiejś ważnej sprawie. Elementy niezbędne do jego renowacji Muzeum Ziemi Leżajskiej otrzymało od różnych osób i stowarzyszeń. Wóz bezpośrednio nawiązuje do stałej ekspozycji etnograficznej w muzeum.

  Informację zamieściła: Natalia Nowicka