Matka Boża Leżajska oficjalną patronką powiatu leżajskiego

8 maja 2024

W roku bieżącym już po raz trzynasty Powiat Leżajski świętował Dzień Powiatu. 7 maja to data nieprzypadkowa, ponieważ w tym dniu obchodzone jest również święto Matki Bożej Leżajskiej Pani Pocieszenia, która od teraz jest również patronką powiatu leżajskiego.

Ustanowienie patronatu odbyło się podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył Metropolita Przemyski ks. abp Adam Szal. Na początku liturgii kustosz sanktuarium o. Klaudiusz Baran odczytał dokument Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ustanawiający Matkę Bożą Leżajską patronką powiatu. W Eucharystii uczestniczyli proboszczowie Dekanatu Leżajskiego na czele z księżmi dziekanami: ks. Józefem Łobodzińskim i ks. Markiem Ciskiem. Obecny był również Zarząd Powiatu Leżajskiego: Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Wanda Rakszawska-Stopyra oraz radni powiatowi na czele z przewodniczącą rady Moniką Milo. Ponadto w nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Doradca Wojewody Podkarpackiego Józef Gdański, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Jerzy Paul i Marek Ordyczyński, radni Rady Powiatu Leżajskiego VI kadencji, burmistrzowie i wójtowie z gmin wchodzących w skład powiatu, komendanci, dyrektorzy i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, a także naczelnicy i kierownicy Starostwa Powiatowego w Leżajsku.

Ustanowienie Matki Bożej Leżajskiej patronką powiatu leżajskiego poprzedzone było kilkoma etapami. 31 stycznia 2023 r. Rada Powiatu Leżajskiego jednogłośnie uchwaliła deklarację wyrażenia woli ustanowienia patronatu. Do powyższej inicjatywy z aprobatą odniósł się kustosz sanktuarium. Na kolejnym etapie zostały zebrane podpisy wyrażające poparcie przedsięwzięcia przez parafian z parafii znajdujących się na terenie powiatu. Następnie Metropolita Przemyski abp Adam Szal rozpoczął procedurę ustanowienia patronatu przez Stolicę Apostolską.

Cudowny wizerunek Matki Bożej Leżajskiej występuje od 2000 roku w sztandarze, fladze i głównej części herbu powiatu leżajskiego, jako element spajający społeczność tego terenu. Samorząd powiatowy od 2012 roku obchodzi Dzień Powiatu 7 maja – w uroczystość odpustową ku czci Pani Leżajskiej – i tym samym podkreśla znaczenie Matki Bożej Leżajskiej w swoich symbolach i tradycjach. Oficjalne ustanowienie Matki Bożej Leżajskiej „Patronką u Boga” Powiatu Leżajskiego przez Kongregację do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest podkreśleniem wielkiej roli kultu Matki Bożej na ziemi leżajskiej oraz zwieńczeniem wielu działań i tradycji praktykowanych przez samorząd oraz mieszkańców powiatu leżajskiego.