Zamknij mobilną wersję WCAG- Starostwo Powiatowe w Leżajsku

• Zmniejsz font

• Wysoki kontrast

• Zrestartuj ustawienia

Maria Nicpoń laureatką plebiscytu “Nowin” na Osobowość roku 2018 w dziedzinie kultury

22 marca 2019

Maria Nicpoń z Giedlarowej to działaczka kulturalna, animatorka życia społecznego, kochająca rodzime tradycje. Od dwóch dekad członkini Zespołu Folklorystycznego “Folusz” z Giedlarowej – Laureata Nagrody Powiatu Leżajskiego (2010) i Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury (2010) oraz Nagrody im. Oskara Kolberga (2016).

Od początku jego działalności wraz z małżonkiem Stanisławem stanowią filar artystycznych przedsięwzięć zespołu. Są głównymi bohaterami niemal wszystkich inscenizacji teatralno-obrzędowych pokazywanych przez “Folusz”. Kreowane przez Marię Nicpoń postacie z widowisk niewątpliwie mają ogromny, pozytywny wpływ na ich poziom artystyczny. Niezapomniana Swaszka z „Giedlarowskiego wesela”, autorka korowali obrzędowych, pierogów jaglanych, swojskiego chleba dożynkowego i innych smakowitości z domowego skarbczyka kulinarnego. Jej działalność na terenie Giedlarowej oraz powiatu leżajskiego jest znana i ceniona. Jednak największą wartością jest szczerość i prawdziwość tego, co robi. Zaraża swoją pasją inne osoby. Jej dom jest zawsze otwarty dla ludzi i nie stroni od angażowania się w różne przedsięwzięcia, kulturalne i integracyjne.

MK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW